22 grudnia 2011

Kevin Hearne - Między młotem a piorunem

„Część kolejna, nie ostatnia??”

„Między młotem a piorunem” to już trzecia książka wchodząca w skład „Kronik Żelaznego Druida” i kolejna odsłona przygód ulubionego i jedynego w swoim rodzaju (bo ostatniego) druida Atticusa O’Sullivana. Po tym jak rozgromił grupę niemieckich wiedźm, czekają go jeszcze dwa zadania – oba są równie niebezpieczne i wiążą się z wkurzeniem dosyć sporej grupy nordyckich Bogów.

Poprzednio Atticus obiecał za pewną drobną przysługę dokonać innej drobnej przysługi względem jednej wiedźmy, teraz przyszło mu wywiązać się z obietnicy. No więc wkradł się do Asgardu po jedno złote jabłko z ogrodu Idunn a przy tym jak zwykle wywołał spore zamieszanie. Oczywiście, to nie koniec jego kłopotów, gdyż jego kolejnym zadaniem był ponowny powrót do krainy Odyna w celu zabicia Thora a później ucieczka z miasta (w którym mieszka) i zatarcie za sobą wszelkich śladów. Jak się to wszystko potoczyło? Musicie dowiedzieć się sami.

Przede wszystkim muszę podkreślić, że jest to część, której nie da się zrozumieć bez znajomości części poprzednich. Autor po prostu darował sobie wszelkie retrospekcje i nawiązania do „Raz wiedźmie śmierć”. Następną zmianą jaka pojawia się w powieści jest ta zachodząca w głównym bohaterze – wiekowy druid zaczyna poważnieć i ma to też swoje odzwierciedlenie w sferze językowej powieści – nie jest już tak komicznie. Jednak powieść nadal trzyma poziom i jest świetną kontynuacją dwóch poprzednich tomów. Dostajemy też sporą dawkę rewelacyjnie opisanych miejsc, w których Atticus się pojawia. Autor przedstawia nam bliżej sylwetki innych bohaterów, jak np. wampira Leifa. Innymi słowy – „Między młotem a piorunem” po prostu trzeba przeczytać.

Myślę, że ta część jest skierowana już stricte dla miłośników serii. I co ciekawe, Kevin Hearne pozostawił znowu tak wiele wątków bez rozwiązania, że nie wydaje mi się aby obyło się bez kolejnego tomu.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Między młotem a piorunem
Seria: Kroniki Żelaznego Druida tom 3
Autor: Kevin Hearne
Ilość stron: 408
Wydawnictwo: Rebis 2011
 Książkę otrzymałam od i zrecenzowałam dla portalu KOSTNICA, serdecznie za nią dziękuje.