08 września 2013

Lady Colin Campbell - Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon

Książki historyczne, a tym bardziej wchodzące w ich skład biografie wielkich tego świata nie stanowią wdzięcznego gatunku literackiego, dlatego sięgają po nie zazwyczaj zapaleni miłośnicy takiej formy literatury. Wydaje mi się, że większość czytelników w wolnym czasie woli przyswoić jakąś ciekawą beletrystykę zamiast męczyć się z literaturą faktu. Osobiście należę do grupy miłośników książek wszelakich, choć oczywiście pewne gatunki podchodzą mi bardziej a inne mniej. Jednak dla perełek takich jak Królowa każdy czytelnik powinien zrobić wyjątek, bez względu na swoje preferencje.

Mówi się, że życie niektórych ludzi jest tak ciekawe, że można by spisać o nich książkę lub nakręcić film. Bezwzględnie, losy Elżbiety Bowes-Lyon stanowią historię, która przelana na papier wypadła doskonale. Królowa to biografia jednej z najsłynniejszych kobiet współczesnej Europy. Autorka – Lady Colin Campbell, przyjaciółka tragicznie zmarłej księżnej Diany i kobieta obracająca się w kręgach rodziny królewskiej a do tego posiadająca dosyć sporą wiedzę historyczną spisała dzieje Elżbiety począwszy od jej spowitych mgłą tajemnicy narodzin skończywszy na dniu jej pogrzebu. Jednakże, jeśli martwicie się, że książka jest pełna suchych faktów to pragnę od razu rozwiać te obawy. Choć faktycznie liczba wymienionych nazwisk oraz zawiłość koneksji pomiędzy członkami rodzin królewskich całego świata może przyprawić o zawrót głowy, to jednak można na to zupełnie nie zwracać uwagi i cieszyć się całą przepięknie opowiedzianą historią o życiu monarchini z krwi i kości.

Biografia ta jest o tyle ciekawa, że wydaje się zawierać najszczerszą prawdę pozbawioną subiektywnej oceny autorki, Elżbieta przedstawiona jej piórem jest bowiem osobą żądną władzy, interesowną i sztuczną, choć z drugiej strony silną, ambitną a czasem wielkoduszną. Nie zapałałam po tej lekturze sympatią do Królowej Matki, ale jej życie mnie zafascynowało. Autorka nie skupia się jednak na jednej postaci. Wplata w opowieść o życiu bohaterki anegdoty na temat innych mniej bądź bardziej znanych osobistości. Przedstawia także angielskie realia XX wieku na przełomie lat.

Jedynym, choć mało znaczącym minusem książki Królowa są pewne powtórzenia w treści, których dopuszcza się Lady Campbell. Raz na jakiś czas przytacza zdania, zwroty bądź informacje, które przedstawiła we wcześniejszych częściach tekstu. Zapewniam jednak, że nie ma to wpływu na odbiór treści. Książka Królowa jest przepięknie wydaną, wartościową i pełną rzetelnej wiedzy publikacją, do której przeczytania zachęcam wszystkich miłośników dobrej literatury!

Na plus:
- bogate przypisy i obszerna bibliografia
- ciekawy język i sposób przedstawienia postaci
- czyta się jak beletrystykę
- ładne wydanie, wygodna czcionka
- możliwie jak najbardziej pełne wyczerpanie tematu
- uniwersalna książka, która jest w stanie zainteresować różnych odbiorców

Na minus:
- miękka okładka
- powtarzające się czasami informacje      
- ogromna liczba nazwisk, które trudno zapamiętać – i których nie ma potrzeby pamiętać
Ocena: 6/6
Tytuł: Królowa. Nieznana histora Elzbiety Bowes-Lyon
Autor: Lady Colin Campbell
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: Znak 2013
Cena: 44,90 zł
Recenzja ukazała się na blogu NASZERECENZJE.