11 kwietnia 2013

Francesco Fioretti - Sekretna Księga DantegoBoska Komedia napisana przez Dante Alighieriego to poemat uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej. Ten słynny tryptyk przedstawiający wędrówkę alterego poety po zaświatach składa się z trzech ksiąg, a każdą z nich tworzą 33 pieśni. Przerabiany na lekcjach w szkole, do dziś stanowi źródło niewyczerpanych możliwości interpretacji. Jednak co jeśli Alighieri napisał Boską Komedię tajemnym kodem i ukrył w jej wersetach sekret znany tylko sobie? Na to pytanie usiłuje odpowiedzieć Francesco Fioretti, słynny badacz i znawca twórczości oraz życia poety.

Jest rok 1321. Umiera znakomity i kontrowersyjny myśliciel Dante Alighieri. Jego dzieło – Komedia – wydaje się być ukończone, jednak brakuje ostatnich trzynastu pieśni Raju, czyli ostatniej księgi. Do Rawenny przybywa uczeń Dantego – Giovanni z Lukki, któremu śmierć mistrza wydaje się podejrzana. Wraz z córką zmarłego poety rozpoczyna on długą i trudną drogę do rozwikłania zagadki nie tylko jego śmierci, ale także tajemnicy, którą być może skrywa treść Komedii. W tym samym czasie do wspomnianego miasta przybywa były templariusz Bernard, który jest przekonany, że autor ukrył w swoim poemacie wskazówki dotyczące obecnego miejsca przechowywania Arki Przymierza. Cała trójka natrafi na ślady tajemnicy, która być może nigdy nie powinna zostać odkryta. Czy odnajdą oni to czego szukają?

Sekretna księga Dantego to wciągająca i wielowarstwowa powieść oscylująca pomiędzy sensacją a powieścią historyczną. Fioretti przedstawił XVI –wieczną Italię w sposób barwny i realistyczny, dzięki czemu książka ta staje się nie lada gratką dla miłośników zagadek historycznych wplecionych w ówczesne niesamowite realia. Powieść skłania do myślenia, dlatego przede wszystkim adresowana jest dla czytelnika, który lubi dumać i na własną rękę łączyć elementy składające się na rozwikłanie tajemnicy skrywanej w czytanym tekście. Myślę nawet, że nie przesadzę jeśli powiem, że książka jest dosyć trudna. Jednak zawiłości fabularne i zawarte w niej skomplikowane wyliczenia autor rekompensuje zgrabnym prowadzeniem akcji, choć tempo powieści ma tendencję do zwalniania i przyspieszania w nieoczekiwanych momentach.

Ogromnym plusem książki jest zaprezentowanie w niej całej panoramy społeczn0-obyczajowej tamtego okresu. Bohaterowie pierwszo i drugoplanowi są naprawdę ciekawi – niektórzy niezwykle religijni, inni bezbożni, a jeszcze inni posiadają stereotypowe cechy różnorakich średniowiecznych warstw społecznych. Dzięki temu czytelnik może zaznajomić się z warunkami życia w XIV –wiecznej Florencji czy Rawennie.

Książka z pewnością nie zanudzi, niemniej jednak dla niektórych czytelników może okazać się zbyt skomplikowana. Warto też, zasiadając do lektury Sekretnej Księgi Dantego, zaznajomić się lub być na bieżąco z treścią Boskiej Komedii, gdyż jej znajomość zdecydowanie ułatwi zagłębianie się w tekście tej pierwszej.

Muszę przyznać, że włoscy pisarze coraz bardziej mnie zaskakują. Nie można odmówić im specyficznego pióra, którym raczą czytelników. Fioretti jest autorem oryginalnym, jednak czuć w jego powieści atmosferę właściwą twórcom tamtego regionu. Jeśli więc lubujesz się w takiej tematyce, a dodatkowo nie obca Ci jest literatura włoska to z całą pewnością tytuł Sekretna Księga Dantego jest dla Ciebie.

Ocena: 4+/6

Na plus:
- ciekawa zagadka historyczna
- barwny świat i postaci
- intrygujące nawiązanie do Boskiej Komedii
- możliwość odkrywania sekretów zawartych w powieści na własną rękę
- książka zmusza do myślenia, pobudza szare komórki

Na minus:
- skomplikowane wyliczenia, jeśli ktoś nie jest literaturoznawcą
- nierówne tempo akcji
- (opcjonalnie) potrzeba znajomości Boskiej Komedii Dantego

Tytuł: Sekretna Księga Dantego
Autor: Francesco Fioretti
Ilość stron: 343
Wydawnictwo: Rebis 2013
Cena: 34,90 zł