25 stycznia 2015

Jacek Komuda - Czarna bandera

"Morskie psy i ich przeklęte okręty"

Jacek Komuda jest przede wszystkim znawcą historii a przy tym, a może nawet dzięki temu także znanym i cenionym w Polsce pisarzem. Wydał już kilkanaście powieści, których fabuły rozgrywają się w realiach minionych wieków. Jednym z moich ulubionych dzieł, które wyszły spod pióra Komudy jest zbiór opowiadań Czarna bandera. Na jego treść składa się sześć dość obszernych historii, a wszystkie dotyczą niesamowitych i przede wszystkim mrożących krew w żyłach przygód morskich psów, czyli piratów.

Twórczość Jacka Komudy charakteryzuje się wiernością odwzorowania realiów czasów, które są przywoływane w danej powieści. Czarna bandera dodatkowo urzeka rewelacyjnym językiem. Lekko parszywe, szczerze obelżywe i zupełnie prostackie słownictwo sprawia, że podczas lektury przed oczyma jak żywi stają powołani do życia na kartach tego zbioru piraci. Jest jeszcze jeden ważny element podnoszący wartość tych historii przynajmniej o jeden stopień, mianowicie ich nieco paranormalny charakter. Każda zawarta w antologii opowieść posiada przynajmniej jeden punkt, który z całą pewnością nie należy do naszego świata. Mówię tu oczywiście o przeklętych statkach, wrakach obłożonych klątwą, tajemniczych obszarach oceanicznych, zakopanych skarbach chronionych przez niesamowite istoty. Jednak płynność narracji i genialne wręcz budowanie logicznego ciągu fabularnego sprawia, że czytelnik jest w stanie uwierzyć w to, że gdzieś, kiedyś… na nieznanych wodach pływał rzeczywiście przeklęty okręt, który siał strach wśród pirackiej braci, a w odmętach jakiegoś morza leży wrak statku, po którym wciąż spacerują utrapione dusze jego tragicznie zmarłych pasażerów.

Omawiane przeze mnie wydanie jest już czwartym na naszym rynku i różni się od poprzednich szatą graficzną. Zintegrowana okładka robi wrażenie, choć wydaje mi się jednak, że poprzednia grafika, czy to na miękkiej czy twardej okładce prezentowała się nieco bardziej klimatycznie. Tak czy inaczej nie wyobrażam sobie aby prawdziwy miłośnik wilków morskich mógł sobie tę lekturę od tak odpuścić. Jest to obowiązkowa książką na półce wszystkich czytelników, którzy kochają morze, statki no i rum! Sodomia i gomoria szerzy się na kartkach tej powieści, a krew i napitki leją się pospołu. Tak więc szykujmy się bracia i siostry do wypłynięcia, obierzmy kurs na majaczącą przed nami Czarną banderę, a rozgniewane morze niech wali w burty starej dobrej łajby.
Na plus:
+ objętość opowiadań
+ wyrównany poziom opowiadań
+ język i wierne oddanie opisywanych realiów
Na minus:
- nowa okładka
Ocena: 4/6
Autor: Jacek Komuda
Tytuł: Czarna bandera
Tłumacz: -
Gatunek: Opowiadania marynistyczne
Cykl: -
Liczba stron: 386
Wydawnictwo: Fabryka słów 2014
Cena: 39,90 zł

Recenzja ukazała się na portalu PARADOKS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz