18 lipca 2012

David Moody - Amok


„Nienawiść to uczucie tak intensywne, jak miłość. Czasem nie wiadomo już, które z tych uczuć jest silniejsze”
Kiedy pierwszy raz usłyszałam o książce Davida Moody’ego pod tytułem „Amok” do głowy przyszło mi porównanie z powieścią „Komórka” Stephena Kinga. Wydawać by się mogło, że obie lektury opowiadają o podobnej historii. Choć oczywiście, każdy z autorów opowiedział ją na swój sposób, nie ma możliwości by nie doszukać się podobieństwa. Czy obie książki są równie dobre?

Danny to spokojny i cierpliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Pracuje w firmie, której szczerze nienawidzi i wydaje się, że przestał już gonić za niespełnionymi marzeniami. Marudna, choć kochająca żona i cudowne, choć nieplanowane dzieciaki, skutecznie blokują bohatera przed podjęciem drastycznych kroków by „rzucić wszystko w cholerę i zacząć żyć pełną piersią”.

Pewnego dnia idąc do pracy, Danny jest światkiem dziwnego i niepokojącego zdarzenia, które, choć jeszcze tego nie wie, da początek fali przemocy przetaczającej się po okolicy. Coraz to nowe informacje o popełnionych morderstwach, pojawiające się w telewizji, potęgują panikę i napięcie w ludzkich domach i wyzwalają kolejne dramatyczne sytuacje. Wściekłość – bo tak zostaje nazwana owa epidemia, może dopaść każdego. Tak, świat zaczyna dzielić się na „normalnych” i „wściekłych”. Jednak granica między jednymi i drugimi szybko się zaciera i sami już nie wiemy, kto tak naprawdę jest zły.

To co urzeka w tej powieści to jasno postawione pytanie na temat moralności ludzkiej. Każdej z grup ludzkich: „Normalnym” i „Wściekłym” wydaje się, że to co robią i kim są jest najbardziej naturalne na świecie. W zasadzie czytelnik, zaczyna w pewnym momencie sympatyzować z tymi drugimi, którzy powszechnie zostali uznani za niebezpiecznych. Jaką rolę odegra w tym wszystkim nasz bohater? Odpowiedź na to pytanie pozostawię waszej ciekawości.

Język powieści jest bardzo naturalny. Szybko przypada do gustu, a powieść czyta się w kilka godzin. Po drugie jest to szybko przyswajalna koncepcja świata. Scenariusz choć nieprawdopodobny szybko wkrada się w umysł i sprawia, że przez chwilę zastanawiamy się, czy chcemy wyjść jutro poza bezpieczne granice naszego domu.

Książka nie jest tak brutalna, jak mogła by być, ale nie jest to niezbędne. Dużo bardziej przemawia do czytelnika klaustrofobiczna atmosfera napięcia, która wylewa się z powieści. Fabuła jest szalenie podobna do tej zawartej w wyżej wspomnianej powieści „Komórka”. Również styl w jakim opowiedziane są obie historie, jest podobny. Jeśli, więc przeczytasz jedną z tych książek, to na pewno chętnie sięgniesz też po drugą. Niestety takich powieści jest niewiele, jednak dzięki temu, „Amok” można wyróżnić na tle innych „pseudo” postapokaliptycznych thrillerów. Zachęcam, gdyż jest to naprawdę bardzo ciekawa i szybka lektura.

Moja ocena: 5-/6

Tytuł: Amok
Autor: David Moody
Ilość stron: 232
Wydawnictwo: Amber 2009
Cykl: Amok tom 1

3 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że tym razem powyższa książka wzbudziła moje głębsze zainteresowanie i jak tylko uporam się z moimi zaległościami czytelniczymi, to będę miała ten tytuł na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skutecznie udało Ci się wzbudzić moje zainteresowanie. Książkę miałam już kilkanaście razy w ręku kiedy odwiedzałam bibliotekę, ale zawsze dochodziłam do wniosku, że to raczej nic ciekawego. Teraz na pewno wyjdę z tą książką przy następnej wizycie w bibliotece :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka świetna. Zarówno "Amok", jak i "Wściekła krew" wciągają i czyta się je od deski do deski z zapartym tchem i zaciekawieniem. Gorąco polecam. Książki kupione co prawda na wyprzedażach, ale warte każdej złotówki.

    OdpowiedzUsuń