11 lipca 2012

Kat Falls - Mroczny dar.Podwodny świat


Wielu kinomaniaków może pamiętać film Wodny świat z 1995 roku ze sławnym Kevinem Costnerem. Zalana wodą planeta, na której ludzie próbują żyć stała się także miejscem kreacji świata książki Mroczny dar.Podwodny świat pisarki Kat Falls. Jednak akcja powieści przenosi się z resztek stałego lądu, pod powierzchnię wody. Zatopione miasta, kontynenty i cywilizacje - zapewniają niebanalną rozrywkę oraz odrobinę orzeźwienia w upalne letnie dni.

Ludzie przystosowali oceaniczne głębiny do życia. Garstka nielicznych, którzy zdecydowali się zamieszkać pod powierzchnią morskiej toni, zrezygnowała ze światła słonecznego na rzecz posiadania własnego skrawka ziemi. Natomiast ci, którzy postanowili pozostać na powierzchni, choć z pozoru prowadzą normalne życie, musieli przyzwyczaić się do ciasnoty oraz twardych warunków klimatycznych jakie nastąpiły wraz z ociepleniem się klimatu.

Tay i Gemma to dwójka młodych bohaterów, których losy splatają się ze sobą już na wstępie powieści. Z pozoru tę dwójkę dzieli wszystko. Piętnastoletni Tay to pierwsze dziecko urodzone pod wodą. Gemma, to dziewczyna pochodząca z powierzchni. Każde z nich ma własną misję. Ona pod powierzchnią wody poszukuje zaginionego brata. On po ataku banitów na farmę sąsiadów rozpoczyna nierówną walkę z bandycką grupą, tym bardziej, iż wydaje się, że podwodni koloniści zostali przez rząd skazani na łaskę losu. Z czasem okaże się, że podwodni piraci skrywają tajemnicę, która odmieni losy Taya, Gemmy oraz całego dotychczasowego porządku świata.

Modne ostatnio książki poruszające tematykę postapokalipsy, mnożą się jak grzyby po deszczu. Co, więc nietypowego jest w książce Kat Falls? Otóż, wszystko! Autorka uniknęła sprowadzenia swojej powieści do powszechnego już romansu paranormalnego. Nie jest to także zwykła młodzieżówka, gdyż tematyka jakiej dotyka jest bardziej skomplikowana. Owszem prosty język, oraz naturalne dialogi mogą prowokować w czytelniku myśl, że jest to książka dla młodzieży w przedziale wiekowym od dwunastego do osiemnastego roku życia, jednak można szczerze powiedzieć, że starszy czytelnik lubujący się w powieściach przygodowych także znajdzie tu coś dla siebie.

Fabuła jest interesująca a akcja postępuje bardzo szybko, dzięki czemu nie ma czasu na nudę. Do tego barwne i urzekające opisy, raz po raz wprawiają w zachwyt. Ostatnio, z tak interesująco wykreowanym światem, choć całkiem innego kalibru, spotkałam się czytając „Las zębów i rąk”.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wreszcie jakiś autor pokusił się na stworzenie bohaterów obu płci równych sobie. Można nawet rzec, że to chłopak zachowuje tutaj zdrowy rozsądek a dziewczyna charakteryzuje się brawurą godną wielkich mężów. Jest to niezmiernie cieszący fakt, gdyż rzadko w powieściach tego typu rodzą się bohaterki o wielkim sercu, ale jeszcze większej odwadze i równie silnym charakterze.

Co do wątku paranormalnego, jest on nakreślony w podobny sposób jak np. w historiach x-menów. W Mrocznym darze pojawia się podobna problematyka (podkreślam PODOBNA – nie taka sama) i stanowi ona bardzo miły akcent dla wszystkich fanów wyżej wymienionych.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Mroczny dar. Podwodny świat
Autor: Kat Falls
Ilość stron: 296
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2012

8 komentarzy:

 1. Twoja recenzja bardzo zachęca do przeczytania tej książki. Myślę, że się skuszę chyba ze względu na miejsce akcji, które wydaje się szalenie interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyciąga uwagę to słowo "mroczny" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie klimaty i CHCĘ tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i również zwróciłam uwagę na "stworzenie bohaterów obu płci równych sobie" ;). Równie przyjemną odmianą było wprowadzenie narracji z punktu widzenia faceta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwykle nie czytuję fantastyki, ale dla tej książki mam ochotę zrobić wyjątek. Zarys fabuły wydaje mi się być bardzo ciekawy, a Twoja recenzja tylko wamaga mój apetyt. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się faktycznie bardzo ciekawie i wyjątkowo :) Zachęciłaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kompletnie nie ciągnie mnie do tej powieści.
  Pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też mi się podobała :) Innym świat, ciekawa fabuła. Do tego narracja prowadzona przez Tay'a ;)

  OdpowiedzUsuń