30 sierpnia 2012

David K. Webster- Kompania Spadochronowa

„Wojna w oczach każdego żołnierza wygląda inaczej”
Jeśli jesteś fanem serialu wojennego „Kompania braci”, jeśli znasz twórczość Stephena Ambrose lub jeśli po prostu lubisz wojenne czytadła to mogę z całą pewnością polecić Ci, Drogi Czytelniku, książkę „Kompania Spadochronowa. Wspomnienia żołnierza piechoty spadochronowej od D-Day do upadku III Rzeszy” napisanej przez Davida K. Webstera, który brał udział w kilku najważniejszych bitwach II Wojny Światowej.

Książka to rodzaj dziennika z frontu. Składają się na nią fragmenty wyrwane z listów autora, pisanych do rodziny oraz jego wspomnienia z czasów działań wojennych. Przedmowę do niej napisał Stephen Ambrose, autor książki „Kompania braci” na podstawie której Spielberg i Hanks nakręcili serial pod tym samym tytułem i którego jestem ogromną fanką.

David Webster był członkiem jednej z kompanii piechoty spadochronowej i jego postać powinna być znana tym, którzy oglądali wyżej wspomniany serial. Książka jest napisana rzeczowo i treściwie, jednak powinni jej unikać Ci, którzy spodziewają się heroicznych opisów walk oraz prezentacji bohaterskich postaw. Jest to lektura do bólu autentyczna. Wspomnienia autora są opisywane realnie, tak jak rzeczywiście młody człowiek może widzieć wojnę. Autor nie unika dotykania tematów kłopotliwych, jak pijaństwo w armii, stosunek dowódców i oficerów względem szeregowców i odwrotnie, czy też strach. I właśnie to szczególnie urzeka w tej książce.

Jednych może ona zanudzić, drugim da do myślenia. Ja odnalazłam w niej prawdę. Ci którzy narzekają na amerykański sposób ukazywania wojny w filmach, powinni być tą książką usatysfakcjonowani, gdyż prezentuje ona normalne, ludzkie postawy względem wojny. Autor niczego nie ubarwia. Zadziwia też fakt z jaką skrupulatnością zapamiętał on szczegóły swego pobytu na froncie.

Jest to zdecydowanie książka dla miłośników pozycji historycznych, wspomnień z frontu oraz książek faktu. Nie ma ona fabuły, jest dosyć chaotyczna tak samo jak wojsko i wojna, ale właśnie dzięki temu staje się lekturą ciekawą i wartą zauważenia. Trzeba ją docenić tak samo, jak żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność.

Moja ocena 5-/6

Autor: David Kenyon Webster
Tytuł: Kompania Spadochronowa. Wspomnienia żołnierza piechoty spadochronowej od D-Day do upadku III Rzeszy
Ilość stron: 282
Wydawnictwo: Magnum 2011

1 komentarz: