11 października 2012

Jill Hathaway - Wejście w zbrodnię


Bywają takie książki, które po przeczytaniu zostawiają w czytelniku trwały ślad. Są fenomenalne, zachwycające i na długo pozostają w pamięci. Są też takie pozycje, które rzuca się w kąt, często nie doczytując ich do końca. Pewnie właśnie na takie lektury trafiają w młodości ci, którzy twierdzą, że czytanie jest nudne. Istnieją jednak powieści, które choć nie wkradają się do serc czytelników na stałe, to generują pewne niemożliwe do opisania uczucie, które, mimo tego że znika zaraz po przeczytaniu, jest warte swojego jestestwa. Jedną z takich książek jest „Wejście w zbrodnię” napisane przez Jill Hathaway. Ten, można by rzec, paranormalny kryminał, choć absolutnie niepozorny poprzez swoje niewielkie gabaryty oraz średnio zachęcającą okładkę, jest szalenie interesujący i wciągający już od pierwszych stron.

Nastolatka Sylvia Bell, dla przyjaciół Vee, mieszka wraz z ojcem i młodszą o dwa lata siostrą w stanie Iowa. Tak samo jak jej rówieśnicy uczęszcza do szkoły. Tak samo jak inni ludzie, których dotknęła stara ukochanej osoby, tak i ona tęskni za zmarłą mamą. Vee jest zwyczajną nastolatką… no prawie zwyczajną. Od normalnych (w powszechnym rozumieniu tego słowa) ludzi różnią ją zafarbowane na różowy kolor włosy i dziwna przypadłość, która klasycznie nazywana jest narkolepsją. Jednak „choroba” ta daje Vee umiejętność wnikania w umysły innych osób. Nie czyta im w myślach, jednak na chwile może widzieć świat ich oczami. Dziewczyna skrywa swój sekret przed najbliższymi. Jednak, kiedy w rodzinnym miasteczku kilka dziewcząt popełnia samobójstwo, okazuje się, że tylko Sylvia jest w stanie odkryć prawdę o ich śmierci. Wszystko zależy od tego czy dziewczyna odważy się ujawnić swój sekret i nauczy się go wykorzystywać…

Mocną stroną tej powieści jest język. Autorka płynnie opowiada nam historię Vee oraz jej przyjaciół. Sprytnie wplata w fabułę książki kilka różnych wątków, które pasują do siebie idealnie i tworzą unikalną całość. Jill Hathaway ukazuje czytelnikom kilka możliwości rozwiązania sprawy martwych uczennic, dzięki czemu do końca nie można być pewnym, które z nich jest prawidłowe. Napięcie jakim raczy czytelników jest stricte psychologiczne. Nie ma tu mowy o poczuciu zagrożenia, wartkiej akcji uszytej na miarę dobrej sensacji, jednak czytelnik odczuwa, że to co dzieje się wokół bohaterki jest nieprzewidywalne i tajemnicze. W taki właśnie stan wprowadza nas ta lektura.

Nie wróżę tej pozycji tytułu bestsellera, jednak nie mogę odmówić jej tego, że całkowicie wyróżnia się na tle innych książek tego typu. Jest to świetna pozycja młodzieżowa, ale jako dojrzały czytelnik również jestem w stanie docenić jej walory. Czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie, co nie znaczy, że jest ona banalna bądź płytka. Po prostu dawno nie miałam w rękach tak bezpośredniej i łatwo trafiającej do czytelnika książki. Polecam ją całym sercem.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Wejście w zbrodnię
Autor: Jill Hathaway
Ilość stron: 296
Wydawnictwo: Bellona 2012

Recenzja ukazała się na portalu DUŻEKA
                                                                       

12 komentarzy:

 1. Nigdy mnie ta książka specjalnie nie kusiła, mało ciekawa okłada zapowiadała raczej kiepskiej jakości historię... kto by pomyślał, że jednak jest to opowieść tak bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już parę pozytywnych recenzji tej pozycji. Mam na nią ochotę od pewnego czasu, tylko własnie tego czasu mi brak ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba w końcu się skuszę. Ostatnio ta książka zbiera same pozytywne recenzje, więc coś w tym musi być:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka i ja z przyjemnością się na nią skuszę, jeśli tylko trafi się ku temu okazja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka mogłaby się okazać miłym urozmaiceniem mojego zestawu lektur:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. W życiu bym nie pomyślała, że ta książka jest o tym co piszesz. Jakoś do tej pory omijałam jej recenzji i dopiero Twoją jakoś tak przeczytałam... Może nie będzie to mój priorytet, ale gdy będę miała okazję to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałem kilkakrotnie recenzje tej książki, ale sam jakoś nie potrafię uwierzyć w to, że może zawierać coś, co mnie zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się. Jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze przyznaję, że ta książka mi się podobała :) Jest lekka, ale nie pozbawiona jakiegoś pazura. No i mimo wszystko wciąga, cholernie wciąga i zwodzi czytelnika - ostatecznie naprawdę do końca nie byłam pewna, kto jest morderca ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od czasu do czasu sięgam po powieści młodzieżowe, tak dla zachowania równowagi, nie można przecież cały czas katować się ciężkimi lekturami :) "Wejście w zbrodnie" spokojnie czeka na półce na swój odpowiedni dzień, a tego typu recenzje coraz pozytywniej mnie do książki nastawiają :)

  OdpowiedzUsuń