20 kwietnia 2013

George R. R. Martin - Gra o Tron


Pieśń Lodu i Ognia stworzona przez Georga R. R. Martina jest sagą niemłodą. Autor rozpoczął pracę nad jej pierwszym tomem w 1991 roku, dzięki czemu Gra o tron ukazała się w 1996 roku. Dotychczas światło dzienne ujrzało pięć tomów tego cyklu fantasy, jednak dwa kolejne są w przygotowaniu. Polskim wydawcą kolejnych książek wchodzących w skład Pieśni Lodu i Ognia jest Zysk i S-ka i to właśnie temu wydawnictwu fani sagi zawdzięczają wznowione wydanie Gry o tron z przepiękną serialową okładką, prezentującą owy Żelazny Tron, o który walczą bohaterowie sagi. Jednak fabuła liczącego ponad 800 stron pierwszego tomu jest dużo bardziej skomplikowana.

Osadzona w średniowieczno podobnych realiach historia świata przedstawionego w Grze o Tron jest tak obszerna i barwna, że wydaje się iż żadne słowa nie będą w stanie oddać jej piękna. Wykreowany przez Martina świat to opowieść prawych mężów, inteligentnych bękartów, chciwych i sprytnych lordów, głupich i żądnych krwi królów, silnych władczyń i delikatnych niewiast oraz całej plejady bohaterów prezentujących różne postawy. Większość z nich pragnie zasiąść na Żelaznym Tronie, który daje władzę nad całym Królestwem, a inni zostają wplątani w dworskie intrygi i wojenną zawieruchę przez czysty przypadek. Jedno jest pewne… w grze o tron albo się zwycięża albo się umiera – czwartej alternatywy nie ma.

George R. R. Martin jest bezlitosny. Odsłania wszelkie wstydliwe sekrety swoich bohaterów; ukazuje, że mają tak samo wady, jak i zalety a przez to stają się niesamowicie realni. Jednak to co charakteryzuje styl Martina to fakt, że żaden jego bohater nie może czuć się bezpieczny. Autor nie ma serca i możesz być pewien, że jeśli któraś postać szczególnie przypadła Ci do gustu to prędzej czy później wpadnie ona w tarapaty i ma 50% szans na to, że w końcu zginie. Ma to jednak swój urok, choć zdaję sobie sprawę z tego, że są czytelnicy, których fakt ten może odstraszyć. Niemniej jednak ja roniłam łzy i czytałam dalej, gdyż Gra o tron to jedna z lepszych powieści fantastycznych jakie miałam okazje poznać. Wzbudza silne emocje i ukazuje świat, w którym średniowieczne obyczaje mieszają się z magią znaną tylko najdawniejszym ludom i w której istnienie trudno uwierzyć nawet bohaterom.

Najmocniejszą stroną pierwszego tomu Pieśni Lodu i Ognia jest jednak bardzo zgrabnie zapleciona intryga polityczna. Spiski, które sięgają każdego dworu i oplatają swoimi mackami praktycznie każdego możnowładcę, lorda a nawet mieszkańców dzikich plemion sprawiają, że fabuła Gry o tron nabiera rumieńców i niepozwala na oderwanie się od książki. Kolejnym ciekawym elementem przedstawiania historii jest prezentowanie jej z punktu widzenia różnych bohaterów. Dzięki czemu czytelnik otrzymuje pełnie informacji i poszerza się jego horyzont dotyczący widzenia opisywanych wydarzeń.

Bezsprzecznie, cykl Pieśń Lodu i Ognia jest historią obok której nie można przejść obojętnie. Jestem przekonana, że odnajdą się w niej nie tylko miłośnicy fantastyki, ale także ludzie uwielbiający przygody i ceniący sobie wyśmienitą rozrywkę na najwyższym poziomie. Gra o tron jest książką posiadającą w sobie wszystkie cechy rewelacyjnej lektury: dobra okładka, fantastyczna fabuła, ciekawi bohaterowie, rewelacyjny świat i niesamowity styl autora – właśnie to składa się na powieść wartą swojej ceny.

Ocena: 6/6

Na plus:
- ciekawa okładka
- intrygująca fabuła
- bardzo dobrze spleciona intryga
- charakterystyczni i różnorodni bohaterowie
- przepiękny i niesamowicie barwny świat przedstawiony
- dojrzały i przystępny styl autora
Na minus:
- brak

Autor: George R. R. Martin
Tytuł: Gra o tron
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia tom 1
Ilość stron: 844
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 2011
Cena: 49,00 zł

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam Grę o tron <3 Bohaterowie sa rewelacyjni i podooba mi się, że jest ich tak wielu. A i świat przedstawiony zachwyca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądam regularnie serial, ale choć książka widnieje na mojej półce, nie miałam okazji się jeszcze z nią zapoznać. ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę Ci posiadania tej książki :) To jest jedna z książek na mojej liście, którą muszę po prostu mieć w swojej biblioteczce. A raczej jedna część całej serii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytam na pewno, podoba mi się serial na podstawie tej serii, utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że i na książkowym pierwowzorze nie powinnam się zawieść
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze przede mną, przeczytam na pewno! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w trakcie drugiego sezonu serialu, ale na pewno sięgnę również po wersję książkową. :)

  OdpowiedzUsuń