15 kwietnia 2013

Sophie Hayes - Sprzedana. Moja historia


24 Września 2012 roku dzięki wydawnictwu Amber na polski rynek trafiła jedna z najbardziej wstrząsających książek autobiograficznych, mowa tu o Sprzedanej autorstwa Sophie Hayes. Autorka przedstawia w niej obraz 6 miesięcznej gehenny, której doświadczyła podczas pobytu we Włoszech, oraz ogrom piętna, jakie tamto wydarzenie odcisnęło na jej życiu oraz psychice.

Sophie nigdy nie była zbyt ufna w stosunku do mężczyzn. Był to wynik doświadczeń wyniesionych z rodzinnego domu, w którym ojciec tyranizował całą rodzinę i przekonywał poszczególnych jej członków, że nie zasługują na jego miłość. Pewnego dnia w klubie, do którego wybrała się z przyjaciółką poznaje Kas’a i choć stanowczo odrzuca jego zaloty ten nie daje za wygraną. Mijają lata, i choć w życiu dziewczyny wiele się zmienia, jeden punkt wydaje się być stały – ciągły kontakt telefoniczny z Kasem, który wraz z upływem czasu staje się jej przyjacielem. Splot wydarzeń doprowadza do tego, że dziewczyna wyjeżdża z nim na weekend do jednego z europejskich krajów, a następnie zgadza się odwiedzić go we Włoszech, gdzie chłopak mieszka. Tam wszystko się zmienia. Okazuje się, że czuły i łagodny mężczyzna jest tak naprawdę niezrównoważonym brutalem, który zajmuje się handlem narkotyki i nie tylko… Sophie ląduje na ulicy, by zarabiając swoim ciałem spłacić długi Kasa. Przez 6 miesięcy, które autorka spędziła we Włoszech, poznaje smak poniżenia, paraliżującego strachu oraz całkowitego poddania się i tylko cudem udaje się jej wyrwać z tego piekła.

Napisana bardzo przystępnym i dosyć lekkim językiem autobiograficzna książka Sprzedana zadziwia tematyką. Rzadko zdarza się by człowiek tak otwarcie i szczerze opowiadał o traumach, których doświadczył. Książkę czyta się niesamowicie szybko, gdyż wciąga od pierwszych chwil a czytelnik z zapałem śledzi losy głównej bohaterki i musze przyznać, że ciężko jest czytając taką lekturę pamiętać, że jest to historia autentyczna, choć przecież to co spotkało Sophie zdarza się codziennie setkom kobiet na świecie.

Zdecydowanie jest to ważna i potrzebna pozycja na rynku literackim, która może uchronić inne dziewczęta od podzielenia losu Sophie Hayes. Trudno natomiast ocenić ją pod względem wartości literackich np. autorka kilkakrotnie w treści książki powtarza pewne informacje, które już wcześniej przytaczała, jednak czy wpływa to na odbiór książki? Nie, choć uważny czytelnik zwróci na to uwagę. Brakowało mi też zwrócenia przez autorkę uwagi czytelników na problem mechanizmu działania ludzi, którzy sprzedają kobiety na ulicę. Mając świadomość tego, że autorka prowadzi teraz własną fundację pomagającą kobietom zmuszanym do prostytucji, wiedząc też, że sama doświadczyła tego na własnej skórze i wciąż obcuje z tą tematyką, można było oczekiwać, że posiada merytoryczną wiedzę, którą mogła spokojnie przekazać odbiorcom. Jednak tego właśnie zabrakło. Stąd też wśród czytelników pojawiają się glosy, że bohaterka/autorka zbyt szybko uległa swojemu oprawcy i zgodziła się pracować na ulicy. Gdyby więc Sophie spróbowała zarysować też mechanizm działania Kasa a nie tylko sam proces molestowania i bicia, na pewno uniknęłaby takich komentarzy jak ten powyższy wynikający z niewiedzy czytelników (przynajmniej taką mam nadzieję).

Sprzedana to książka godna polecenia nie tylko przez wzgląd na hołd dla kobiety, która przeżyła piekło i która postanowiła, że jej los powinien stać się przestrogą dla innych kobiet ale także dzięki temu, że jest to pozycja literacka, którą naprawdę dobrze i szybko się czyta. Z pewnością tytuł ten zainteresuje wszystkich czytelników pochłaniających powieści oparte na faktach.

Ocena: 4+6

Na plus:
- powieść oparta na faktach
- łatwy język
- ciekawa historia
- szczerość relacji
Na minus:
- kilkakrotne powtarzanie pewnych informacji
- nieładna okładka
- wysoka cena

Autor: Sophie Hayes
Tytuł: Sprzedana. Moja historia
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Amber 2012
Cena: 34,80 zł

3 komentarze:

 1. Bardzo byłam ciekawa twojej opinii na temat ,,Sprzedanej''. Ostatnio widziałam tę książkę w Biedronce, ale powstrzymałam się od jej zakupu, niemniej jednak nie potrafiłam przestać o niej myśleć, dlatego w ostateczności skusiłam się na nią i w wolnej chwili zamierzam przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałą recenzja, temat trudny, ale jak widać dobrze ujęty

  OdpowiedzUsuń
 3. Już sam tytuł mnie bardzo zaintrygował ;)
  hmm informację powtarzane-wkurzające ;P

  OdpowiedzUsuń