03 czerwca 2013

Michał Puczyński - Odmiana przez przypadki

Gdy brak czasu na przeczytanie powieści, najlepszym sposobem by jednak sięgnąć po lekturę jest zwrócenie się w kierunku krótkiej formy literackiej i zajrzenie do antologii. Wydawnictwo NovaeRes przygotowało dla czytelników jeden z takich zbiorów o tajemniczej nazwie Odmiana przez przypadki. Nie martwicie się jednak ze żmudną nauką gramatyki ta książka ma niewiele wspólnego, natomiast jest w stanie zagwarantować to co powinna, czyli rozrywkę. Nazwisko autora (Michał Puczyński) tejże lektury niewiele mi mówi, jednak z całą pewnością jest warte zapamiętania, gdyż w jego tekstach jest potencjał, który powinien być rozwijany.

Sześć opowieści zawartych w Odmianie przez przypadki to swoisty misz-masz konwencji. Czytelnicy mogą odnaleźć w książce trochę grozy, trochę polityki, trochę delikatnego science fiction. Autor naprawdę wykazał się pomysłowością i aż żal, że niektóre z tych pomysłów zostały spisane w formie opowiadania, choć to co pozostawia niedosyt nadal może być smaczne. Polecam zwrócić uwagę na ciekawy Weekend z wżurkami oraz tajemniczego Skrobacza. Momentami zdarzają się autorowi niewielkie potknięcia, czasem zdarzy się jakieś nie do końca zrozumiałe dla czytelnika zdanie, ale mimo wszystko ta niewielkich rozmiarów książeczka potrafi wciągnąć.

Atutem Odmiany przez przypadki jest jej przejrzystość – dobre rozmieszczenie treści niweluje trudności, jakie niektórzy mogliby mieć z rozczytaniem drobnej czcionki. Warto też zwrócić uwagę na okładkę, która odwołuje się do sztuki rysunkowej, czyli komiksu. Być może właśnie takie skojarzenia mogą budzić opowiadania Puczyńskiego – mają być proste w odbiorze, plastyczne i choć krótkie to treściwe i właśnie takie są.

Tak więc, pomimo faktu, że Odmiana przez przypadki nie jest książką wybitną, w kontekście wielkich światowych antologii, to jednak doskonale sprawdzi się jako przyjemna lektura podczas wakacyjnych dni, długich i nudnych podróży i letniego lenistwa. Zatem polecam!

Ocena: 5-/6

Na plus:
- okładka
- przejrzystość treści
- ciekawe i pomysłowe opowiadania
- krótka forma w sam raz nadająca się dla czytelników nie mających czasu na lekturę
- mieszanie różnych gatunków w opowiadaniach
- potencjał zawarty w opowiadaniach
- niewielkie gabaryty (w sam raz nadające się w podróż)

Na minus:
- lekko wyczuwalne niewykorzystanie niektórych tematów
- pojawiające się w treści niewielkie niejasności

Tytuł: Odmiana przez przypadki
Autor: Michał Puczyński
Liczba stron: 138
Wydawnictwo: NavaeRes 2012
Cena: 23,00 zł

3 komentarze:

 1. Niektóre opowiadania są dobrym pomysłem na większe formy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie, czemu nie.
  Literówka w nazwie wydawnictwa :]

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę :) Brat nawet zaczął czytać. Aczkolwiek nie byłam pewna, że jest to książka warta uwagi. Fajnie, że ją zrecenzowałaś, bo już wiem, że jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń