22 czerwca 2013

Przemek Jurek - Kochanowo i okolice

Kochanowo i okolice to niepozorna książka, która wydaje się być dosyć enigmatycznym tworem na naszym rynku literackim. W zasadzie nawet po jej lekturze nie jest w stanie stwierdzić co to za gatunek literacki, ale jedno jest pewne, dawno żadna książka nie zapewniła mi tyle uśmiechu na twarzy!

Bohaterowie książki Przemka Jurka są bezpretensjonalni, ciekawi, różnorodni i żywcem wycięci z rzeczywistości. Jako kapela metalowa tworzą niezwykle barwną bandę facetów w średnim wieku, z którymi chętnie skoczyłabym na piwo by pogadać o muzyce, życiu i przemianach społecznych. Bo choć fabuła powieści jest osadzona w teraźniejszości to jednak liczne przeplatające ją retrospekcje odwołują się do czasów przemian systemu w Polsce czyli lat 80-tych i 90-tych, i to stanowi niesamowity smaczek tej lektury. Zanim jednak przejdę do zachwytów przybliżę Wam nieco treść powieści.

Grupka dojrzałych już mężczyzna, mająca swoją kapelę grającą ciężką muzykę gitarową za namową jednego z członków tejże, decyduje się na przyjęcie unijnego stypendium od wójta gminy. Oczywiście, jak to w życiu bywa tam gdzie pieniądze tam pojawiają się wszelkiego typu machlojki, a panowie zamiast rozwijać dalej swoje talenty natrafiają na szereg komicznych i żenujących sytuacji, które wystawiają na szwanki ich, i tak już nieco nadwątloną, reputację. Czy uda im się wykaraskać z trasy koncertowej po festynach okolicznych wsi, i czy mroczna grupa metalowców będzie musiała zmienić repertuar by zagrać do kotleta na weselu córki wójta? Przeczytajcie sami.

Książka jest przezabawna, lekka i napisana z polotem jakiego brakuje wielu polskim pisarzom. Przecudne retrospekcje opowiadające o czasach, kiedy bohaterowie byli jeszcze dziećmi wprowadzają w niesamowity świat Polski przeszłej. Dodatkowym atutem powieści jest ogromna ilość nazw zespołów i tytułów piosenek, które z pewnością każdy fan muzyki heavy metalowej zna. Ja ubawiłam się świetnie podczas lektury.

Przemek Jurek jest autorem nieznanym, ale z całą pewnością, jeśli jego styl nadal pozostanie tak lekki, jak w książce Kochanowo i okolice, zdobędzie on ogromne rzesze fanów. Tym bardziej, że teatralną adaptację jego książki (której scenariusz znajduje się na końcu książki) można obejrzeć w kilku teatrach Polski np. w Łodzi, czy też w Krakowie – mam nadzieję, że to nie koniec, gdyż o tej naprawdę rozrywkowej, zabawnej i szczerej historii powinno być głośno! Kochanowo i okolice to jedna z niewielu lektur, które spokojnie można polecić czytelnikom w każdym wieku.

Na plus:
- zabawna historia
- lekki styl
- powieść dla każdego
- bardzo ciekawe retrospekcje
- świetnie scharakteryzowane postaci
- doskonałe oddanie charakteru małych miejscowości (z przymrużeniem oka)
- przejrzysta i duża czcionka

Na minus:
- brak

Ocena: 6/6
Tytuł: Kochanowo i okolice
Autor: Przemek Jurek
Wydawnictwo: Anakonda 2013
Liczba stron: 454
Cena: 29,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz