09 października 2013

Tim Severin - Dziecko Odyna

Coraz więcej pisarzy sięga po historie dotyczące kultury i wierzeń wikingów, dzięki czemu na rynku literackim pojawiły się takie powieści jak cykl Północna Droga Elżbiety Cherezińskiej, czy znakomity Skald. Karmiciel kruków Łukasza Malinowskiego. Jednak warto przekonać się co w tym temacie ma czytelnikom do zaoferowania zagraniczny pisarz, a mowa tu o Timie Severinie i jego Dziecku Odyna. Tytuł ten stanowi pierwszy tom cyklu Wiking i choć na pierwszy rzut oka jest to  książka jakich wiele, to jednak okazuje się, że ma w sobie coś wyjątkowego.

W zasadzie ciężko jest określić o czym dokładnie jest ta powieść, gdyż w zasadzie jej treść stanowi niesamowita opowieść o życiu nietypowego człowieka, a jest nim bękart o imieniu Thorgils, który przedstawia czytelnikom swoją historię. W zasadzie Dziecko Odyna przypomina powieść autobiograficzną. Fabuła ma kilka powracających wątków np. wyprawa młodzieńca w poszukiwaniu informacji o swojej matce, rozwijanie specyficznego daru odziedziczonego po niej. Jednak wiele pobocznych historii jest mało ważnych, co nie znaczy, że nie są one ciekawe. Wręcz przeciwnie, dawno nie spotkałam się z powieścią zawierającą tak dużą liczbę szczegółów, a przy tym wciągającą.

Autor zawarł w swojej książce wiele ciekawostek dotyczących życia ludów islandzkich, irlandzkich itd. Mamy więc szereg informacji na temat wierzeń, ale także codziennych zachowań wkalkulowanych w ich kulturę. A przy okazji stworzył bardzo ciekawego bohatera, który rozwija się i zmienia wraz upływającymi na kartach latami. Zgrabne łączenie elementów prawdziwych z tymi, które autor wykreował w swojej wyobraźni zasługuje na ogromne uznanie, tak samo jak język powieści, która mimo iż nie jest lekką lekturą do poczytania przed snem, to jednak wkrada się w czytelnicze łaski swoją przystępnością oraz bogatym światem przedstawionym.

Uważam, że każda książka wymieniona przeze mnie w tym tekście zasługuje na ogromną uwagę, gdyż ukazuje świat wikingów z różnych perspektyw. W Dziecku Odyna z pewnością można szukać rzetelnych informacji na temat Panów Północy ale także, a być może jest to najważniejsze, wyśmienitej dawki przygody, a przecież właśnie o to chodzi sięgając po literaturę popularną.

Na plus:
+ forma autobiografi
+ styl gawędy
+ różnorodność przygód
+ duża ilość rzetelnych informacji
+ łączenie faktów z fikcją
+ bardzo bogaty język

Na minus:
- być może zbyt duża wielowątkowość
- momentami występujące dłużyzny
- ogromna ilość opisów i proporcjonalnie niska ilość dialogów – dla niektórych może to być kłopot
Ocena: 5/6
Tytuł: Dziecko Odyna
Autor: Tim Severin
Cykl: Wiking tom I
Wydawnictwo: Anakonda 2013
Liczba stron: 424
Cena: 39,90 zł

2 komentarze:

  1. niestety, ale jakoś nie czuje chęci, aby przeczytać książkę - nie moje klimaty :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Klimaty może i moje, ale jeszcze zobaczę, czy przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń