13 października 2013

Simon Sebag Montefiore - Katarzyna Wielka i Potiomkin

Kiedy autor takich książek jak Jerozolima. Biografia czy też Stalin dwór czerwonego cara zabiera się za spisanie dziejów miłości Katarzyny Wielkiej i Potiomkina książka musi być rzetelna i ciekawa, i rzeczywiście taka jest ale muszę przyznać, że jestem leciutko zawiedziona przez Simona Sebag Montefiore. Być może jest to jednak kwestia tego, że książka Katarzyna Wielka i Potiomkin wydawała mi się publikacją ukierunkowaną na ukazanie tylko i wyłącznie uczucia łączącego tych dwoje i nie wzięłam pod uwagę zamiłowania historyka do wtrącania innych ciekawostek, niekoniecznie dotyczących tematu bezpośrednio.

Jak już wspomniałam Montefiore uwielbia wplatać w swoje opowieści wątki poboczne, dzięki czemu tworzy szeroką panoramę społeczną na tle historii danego okresu. Również w tej książce udało mu się przedstawić nie tylko uczucie łączące dwoje niesamowitych ludzi ale także czasy, w których przyszło im żyć. Autor rozpoczął książkę nietypowo, gdyż już na początku omawia okoliczności śmierci Potiomkina, dopiero w następnych rozdziałach wprowadza historię swoich bohaterów na właściwe tory – najpierw przybliżając ich sylwetki, następnie przechodząc do ich pierwszego spotkania, by ostatecznie przebrnąć przez wszystkie lata ich burzliwego związku, czy też, jak wielu sądzi, małżeństwa. Montefiore ukazuje dworskie intrygi, barwne życie, wspólne rządy ale także bujne życie osobiste, gdyż tak Katarzyna Wielka, jak i Potiomkin posiadali rzeszę kochanków/kochanek.

Książka będzie wspaniałą lekturą dla osób zainteresowanych historią XVIII-wiecznej Rosji, nie polecam jej jednak tym, którzy liczą na romans oparty na faktach, gdyż, choć oczywiście właśnie to jest głównym tematem publikacji historyka to jednak jest on zgrabnie przeplatany z bardziej przyziemnymi informacjami z zakresu, chociażby polityki.

Momentami może sprawiać trudność zawiłość zdań konstruowanych przez Montefiore, jednak można przywyknąć do jego nietypowego stylu. Książka ta z pewnością nie jest rozczarowująca, niemniej jednak wydaje mi się, że jest to najsłabsza publikacja autora, jaką zdarzyło mi się czytać. Tak czy siak polecam Katarzynę Wielką i Potiomkina wszystkim miłośnikom historii.

Na plus:
- szeroka baza informacji
- wiedza podparta tekstami źródłowymi
- ciekawe ilustracje i zdjęcia
- inne, niż dotychczas spotykane, przedstawienie postaci Katarzyny Wielkiej

Na minus:
- nieco chaotyczne przeplatanie informacji historycznych
- dla osób spodziewających się skupienia na wątku uczucia między Katarzyną i Potiomkinem informacje dotyczące realiów życia w Rosji tamtego okresu mogą wydać się zbędne

Ocena: 4/6

Autor: Simon Sebag Montefiore
Liczba stron: 780
Wydawnictwo: Magnum 2013
Cena: 48,00 zł

3 komentarze:

 1. jakoś nie ciekawi mnie zawartość tej książki - yć może za to, że nie jestem fanką takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak pewnie wiesz, bardzo lubię i cenię biografie i powieści historyczne, ale do carycy Katarzyny jakoś mnie zupełnie nie ciągnie - tym razem pasuję:) No i trochę mnie zniechęca ten zawiły styl:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem szczerze. Nie ciągnie mnie do takich książek. Chociaż przyczyna śmierci Carycy jest dość zagadkowa, słyszałam różne wersje. Jednakże nie jestem na tyle ciekawe, by kupić książkę. Przykro mi.
  Pozdrawiam!
  arenaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń