10 kwietnia 2012

Jack Campbell - Zaginiona Flota. Zwycięski

"Zaginiona flota" to seria powieści należących do gatunku space opera. Autorem aż sześciu tomów tego cyklu jest John Hemry wydający pod pseudonimem Jack Campbell. Seria ta jest uważana za jedną z najlepszych ze swojego gatunku. I warto przyznać, że słowa uznania skierowane w jej stronę są całkiem słuszne.

John „Black Jack” Geary jest już żywą legendą. Ten pierwszy z bohaterów wojny między Sojuszem a Syndykaterm został odnaleziony po stu latach w kapsule ratunkowej w stanie hibernacji. Kiedy dochodzi do siebie, przejmuje dowództwo nad flotą Sojuszu i próbuje przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę. Wojna rozgrzewa na nowo, a na dodatek na horyzoncie pojawia się kolejne zagrożenie, które może stanowić nie lada wyzwanie nawet dla tak znakomitego stratega jak Geary. Bohater będzie musiał doprowadzić do zawieszenia broni z Syndykatem oraz spróbować znaleźć sposób na pokonanie obcych, o których informacji posiada jak na lekarstwo. Na dodatek spocznie na nim ogromna odpowiedzialność związana ze stanowiskiem, jakie obejmie. Czytelnikom dane będzie w końcu poznać jak potoczą się zawiłe losy życia uczuciowego Black Jacka.

W powieści występuje dużo niezrozumiałych zwrotów, jednak autor opowiedział historię na tyle plastycznie, że można sobie wszystko wyobrazić, a przy tym nie zgubić się w odmętach kosmosu. Świat wykreowany przez Campbella jest ogromny, chociaż tak naprawdę większość wydarzeń rozgrywa się w zamkniętych przestrzeniach statków należących do tytułowej Zaginionej Floty. Doskonałe wywarzenie prowadzenia kilku wątków jednoczenie oraz przeplatanie się owych historii sprawia, że przy lekturze Zwycięskiego nie będzie się nudził żaden czytelnik bez względu na płeć. Mamy więc trochę romantyki, szczyptę politycznych intryg oraz wszechobecną wojnę. Powieść jest wydana ciekawie, a okładka jest idealnie dobrana do treści powieści.

Polecam książkę każdemu, komu kosmos nie jest obcy. Uwierzcie, że nie trzeba być zagorzałym fanem sf, aby chcieć przeczytać "Zaginioną flotę: Zwycięski". Nie mniej jednak, zachęcam do rozpoczęcia swojej przygody z tą serią od pierwszego tomu ("Zaginiona flota: Nieulękły"), a wtedy na pewno wiele wątków występujących w szóstym tomie będzie o wiele łatwiej przyswajalnych.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Zaginiona flota. Zwycięski. Tom 6
Autor: Jack Campbell
Wydawnictwo: Fabryka Słów 2011
Stron: 498

Recenzja znajduje się na portalu PARADOKS.

2 komentarze:

  1. Pierwszy raz czytam o gatunku space opera, jednak nie czuję się na siłach, by zaryzykować poznaniem tej książki. Zdecydowanie wolę nieco ,,lżejsze'' gatunkowo klimaty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Raczej nie przepadam za takimi książkami, odpuszczę sobie.

    OdpowiedzUsuń