01 kwietnia 2012

Margaret Haddix - Dzieci cienie. Wśród ukrytych. Wśród oszustów

"Dzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów", to powieść, która jakiś czas temu ukazała się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Jaguar. Margaret Haddix stworzyła osobliwą wizję przyszłości, w jakiej rząd ma bezapelacyjną władzę nad społeczeństwem, gdzie wszystko jest zakazane lub też trzeba mieć pozwolenie, a najbardziej ze wszystkich cierpią dzieci. Zaskoczyło mnie to, że po raz kolejny trafiłam na jedno-tomowe wydanie dwóch części i chociaż zwolenniczką takiego zabiegu nie jestem, ostatecznie uznałam to za plus.

Luke jest całkowicie normalnym chłopcem, mógłby żyć jak wszyscy inny. Mógłby, ale nie może... dlaczego? Otóż, jest trzecim dzieckiem - absolutnie zakazanym przez rząd. Z powodu szybko postępujących ekonomiczno-społecznych zmian na świecie, uznano, że posiadanie dwójki dzieci jest całkowitym maximum, dlatego też Luke, musi się ukrywać na strychu domu, w którym mieszka wraz z rodziną. Dni upływają mu na obserwowaniu nowo przybyłych sąsiadów, czytaniu po stokroć tych samych książek oraz spędzaniu krótkich chwil w towarzystwie zajętych domowników. Jednak pewne odkrycie zmienia na zawsze jego życie - pewnego dnia udaje mu się poznać dziewczynkę o imieniu Jen, będącą także "dzieckiem cieniem". To spotkanie wpłynie na dalsze losy chłopca oraz sprawi, iż zacznie on inaczej patrzeć na życie swoje i ludzi "wolnych".

Powieść jest bardzo wyważona. Ten, kto spodziewa się spektakularnych momentów i tzw. "fajerwerków" nie ma po co po nią sięgać. Natomiast wydaje mi się, że co wrażliwsze jednostki odkryją głębię tej powieści, zauważą wszystkie społeczne "smaczki", jakie można odnieść do naszej rzeczywistości oraz zrozumieją, iż książka ta ma na celu nie tylko zapewnić rozrywkę, ale także dać czytelnikowi do myślenia. Historia przeraża, przede wszystkim, chłodnym podejściem do sprawy życia ludzkiego. Brak w niej brutalnych i krwawych opisów "rzezi niewiniątek" jest natomiast czysta kalkulacja, która na mnie podziałała. I mimo, że nie jest to lektura z najwyższej półki, to swobodnie mogę stwierdzić, iż czas przy niej spędzony nie jest stracony.

Plusem, owej pozycji literackiej jest sposób przedstawienia bohatera, jego postrzeganie świata oraz następująca stopniowo ewolucja jego charakteru. W zasadzie prawdę na temat świata przedstawionego poznajemy wraz z chłopcem i wraz z nim dojrzewamy do tego, by zrozumieć otoczenie i wybrać jedną z możliwych dróg postępowania. Im, więcej piszę o tej książce, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że reprezentuje ona pewne wartości, z którymi każdy powinien się zapoznać, polecam!

Moja ocena: 4+/6

Autor: Margaret Haddix
Tytuł: Dzieci cienie. Wśród ukrytych. Wśród oszustów
Wydawnictwo: Jaguar 2012

Książkę otrzymałam od portalu DUŻEKA, serdecznie za nią dziękuję.

2 komentarze:

  1. Książka już za mną i również przypadła mi do gustu. Podobnie kontynuacja:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czeka u mnie na swoją kolej ;)

    OdpowiedzUsuń