04 kwietnia 2012

Robert Cichowlas & Kazimierz Kyrcz, jr - Efemeryda


Efemeryda oznacza coś zmiennego, co przemija, trwa tylko jeden dzień – bez względu na to czy oznacza pojęcie zoologiczne, botaniczne, czy też astronomiczne. „Efemeryda” to także tytuł książki, która powstała wspólnymi wysiłkami dwóch pisarzy tj. Roberta Cichowlasa i Kazimierza Kyrcz Jr. Nie jest to zresztą pierwsze ich wspólne dzieło. Co tym razem zgotowała nam ta wybuchowa para?

Artur Gałecki to młody pilot Boeingów 737. Jest to zwykły sympatyczny facet z zupełnie normalnymi problemami, do czasu...
Pewnego dnia, coś zaczyna się w jego życiu zmieniać i to dosłownie. Poprzestawiane meble w mieszkaniu, poprzemieszczane obrazy, przeniesione z szafki do szafki przedmioty, to tylko niektóre elementy nie pasujące do naturalnego rytmu dnia naszego bohatera. Z czasem wszystko zaczyna się robić jeszcze dziwniejsze. Obrazy z życia Artura przeplatają się z historiami innych osobników, aż wszyscy oni ostatecznie spotykają się na pokładzie samolotu lecącego do Hiszpanii. Samolot ten jednak nigdy nie dolatuje do celu, a to co dzieje się po drodze musicie po prostu przeżyć sami.

Ogromnym plusem powieści jest to, że jest nieprzewidywalna. W zasadzie do samego końca czytelnik nie może być pewien, o co w tym wszystkim chodzi, a nawet na końcu, kiedy niby wszystko zostaje wyjaśnione, możemy przyjąć, ze podana teoria jest prawdziwa bądź nie, gdyż autorzy pozostawili zakończenie dla wolnej interpretacji odbiorców. W książce groteska miesza się z rzeczywistością i sennymi marami. Czytając „Efemerydę” zastanawiałam się, czy przypadkiem wcześniej nie zażyłam jakiegoś środka halucynogennego, gdyż książka wprowadza właśnie w tak dziwny i zupełnie odrealniony świat. Język powieści jest nieskomplikowany, ale prezentuje wysoki i wyrównany poziom. Lektura zawiera wprawdzie kilka dosyć obrzydliwych opisów, ale wszystkie one mieszczą się w granicach „dobrego smaku” i nadają opowieści odpowiedniego klimatu.

„Efemeryda” jest powieścią dobrą i dosyć oryginalną, ma także specyficzną atmosferę. Myślę, że osoby lubujące się w groteskowych opisach i dziwnych opowieściach będą zachwycone historią Artura Gałeckiego i reszty pasażerów samolotu, który pilotował. Jedyne co mogę zarzucić autorom, to nieco chaotyczne prowadzenie narracji, ale można do tego przywyknąć w nawet tak niewielkich rozmiarów książce.

Moja ocena: 4/6

Autor: Robert Cichowlas & Kazimierz Kyrcz Jr
Tytuł: Efemeryda
Wydawnictwo: Oficynka 2011
Ilość stron: 272

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz