31 stycznia 2013

Lee Child - Jednym strzałem


„Śledztwo zbyt doskonałe”

Brytyjscy pisarze zdecydowanie potrafią kreować swoich bohaterów na niezniszczalnych herosów stojących ponad prawem. Taki właśnie jest Jack Reacher stworzony przez Lee Child’a. Porównywalny z fenomenalnym i spektakularnym Jamesem Bondem, posiadający błyskotliwy umysł i niebywałą siłę dedukcji niczym Sherlock Holmes – pojawia się nagle wszędzie tam, gdzie jest potrzebny i równie szybko znika, kiedy spełni swoje zadanie.

Sześć strzałów z karabinu, zakłóca spokój pewnego piątkowego popołudnia. Snajper zabija pięć przypadkowych ofiar i znika, jednak nie bez śladu. Pozostawia za sobą szereg tropów, które wiodą do mężczyzny imieniem James Barr. Zostaje on szybko aresztowany, jednak odmawia rozmowy z adwokatem, jedyne czego chce to by sprowadzono do niego nieuchwytnego i nieosiągalnego Jacka Reachera. Jednak za sprawą informacji podanych do telewizji, w których ujawniono nazwisko Barra, Jack Reacher już zmierza do pojmanego sprawcy. Co ci dwaj osobnicy mają ze sobą wspólnego? Jakie ukryte dno posiada dokonana zbrodnia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, czytelnicy będą mogli odnaleźć na 400 stronach doskonałej powieści sensacyjnej pod tytułem Jednym strzałem.

Jack Reacher nie jest typem bohatera wzbudzającego sympatię, jednak nie skłamię, jeśli stwierdzę, że prawie każdy chciałby mieć obok siebie kogoś takiego w przypadku niebezpieczeństwa. Jego pewność siebie, inteligencja i bezczelność potrafią wzbudzić skrajne emocje ale pomimo tego spokojnie można trwać pod działaniem jego magnetycznego uroku. Kobiety chcą by tacy mężczyźni tracili dla nich głowy, mężczyźni chcieli by być tacy jak on. Reszta bohaterów książki wypada różnie na tle tej barwnej postaci – raz lepiej raz gorzej ale zawsze słabiej niż on. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż Jednym strzałem nadrabia rewelacyjnie skonstruowaną fabułą, która raz za razem zmienia kierunek. Powieść potrafi zadziwić a rozwój akcji niejednokrotnie zaskoczyć nawet wprawionego w sensacyjne treści czytelnika.

Lee Child bawi się tu konwencją, gdyż Jednym strzałem to nie tylko powieść akcji ale także rewelacyjny thriller, w którym autor doskonale zbudował napięcie, a brutalne opisy i pościgi oraz strzelaniny dosyć znacznie ograniczył – co również przeważa szalę na korzyść tej książki.

Kto czytuje książki wydawnictwa Albatros, zdaje sobie sprawę z tego, że jest to konkretny i precyzyjny wydawca, który wydając swoje książki nie wytwarza wokół siebie aury przepychu, za to skupia się by pozycje te były schludne i zawierały dobrą treść. Jednak tym razem okładka naprawdę przykuwa uwagę i wygląda zupełnie inaczej niż zazwyczaj, co w tym przypadku oznacza, że wygląda po prostu dużo lepiej. Natomiast tekst tej powieści broni się sam, tak więc zachęcam!

Ocena: 5/6

Tytuł: Jednym strzałem
Autor: Lee Child
Cykl: Jack Reacher tom 9
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Albatros 2013

Recenzja ukazała się na portalu KOSTNICA.

6 komentarzy:

 1. Ostatnio z kryminałami mi nie po drodze, ale pamiętam, że Child ma całkiem niezły warsztat:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię thrillery a powyższy mnie zaciekawił. Zresztą od dawno rozglądam się za prozą Lee Child, to może spróbuje przygodę z tym autorem od tej książki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoja recenzja mnie zainteresowała. jezlei zobaczę w księgarni, to przyjrzę się bliżej. Chociaż jak widzę to 9 tom. Chyba wypada zacząć czytanie od 1-ego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz... jakoś nie stanowiło to dla mnie problemu. Dopiero po przeczytaniu książki zorientowałam się, że to nie jest pierwszy tom. Natomiast zupełnie nie było nawiązań do poprzednich historii, raczej chodzi o to, że wszystkie historie łącvzy klamrą główny bohater Jack Reacher, ale nie sądzę żeby były one ze sobą połączone jakoś inaczej.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Po Twojej recenzji bardzo chętnie zapoznam się z tą serią :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tego autora nie trzeba mnie zachęcać. Na pewno zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń