17 lutego 2013

Hanna Cygler - W cudzym domu


Twórczość Hanny Cygler była mi zupełnie obca, jednak jako że jestem miłośniczką powieści historycznych postanowiłam zapoznać się z jej książką pod tytułem W cudzym domu. Muszę przyznać, że z reguły podchodzę do polskich pisarek dość sceptycznie, jednak tu chylę czoło, gdyż autorce udało się mnie nie rozczarować, a co więcej nawet zainteresować swoją wcześniejszą twórczością. Ale przejdźmy do meritum sprawy.

Wraz z pisarką przenosimy się w lata osiemdziesiąte XIX wieku. Młody Joachim Hallman (von Eistetten) staje na życiowym zakręcie. Musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji, które pojawiają się w życiu każdego młodego człowieka. Nie przypuszcza nawet, że przypadkowo podsłuchana przez niego rozmowa matki i jej przyjaciółek, zmieni w jego życiu wszystko. Małoletnia Luiza Sokołowska, również na skutek dramatycznych i skrywanych przez swoją matkę tajemnic podejmie kroki mające na celu odmianę swojego losu. Ostatecznie podpułkownik i specjalny wysłannik carski – radca Dimitri Szuszkin zostanie zmuszony poprzez zbieg okoliczności do weryfikacji swojego niechętnego podejścia do wszystkiego co polskie. Wszystkie te trzy postacie spotkają się pewnego razu w Warszawie, a zdarzenie to wpłynie znacząco na ich dalsze losy.

Przede wszystkim muszę przyznać, że ciężko jest w kilku zdaniach nakreślić zarys tej barwnej i wielowymiarowej powieści właśnie przez to, że autorka postanowiła nie skupiać się tylko i wyłącznie na historii jednego z bohaterów. Opowieść snuta przez Cygler jest jak zabawkowa matrioszka, skrywa w swoim wnętrzu wiele warstw, które można odkryć jedynie poprzez lekturę W cudzym domu. Wydarzenia opisywane przez autorkę rozgrywają się na przełomie lat a ich barwne tło stanowi tylko jedną z licznych atrakcji książki – właśnie to stanowi o rozmachu z jakim napisana została ta powieść.

Hannie Cygler udało się doskonale oddać charakter opisywanych przez siebie czasów. Oprócz wysuwających się na pierwszy plan postaci, autorka wykreowała całą masę charakterystycznych bohaterów drugoplanowych, którzy wzbogacają powieść i nadają jej głębszego wyrazu. W cudzym domu opowiada nie tylko historie pojedynczych bohaterów, stanowi też opis społeczeństwa końca XIX wieku. Wątki historyczne mieszają się z romansem, a wszystko to zostaje okraszone sensacyjną i dosyć wartką akcją. Innymi słowy książka spełnia wszelkie pokładane w niej przez czytelników oczekiwania.

Po tę książkę po prostu trzeba sięgnąć. Choć warto zwrócić uwagę, że z pewnością bardziej usatysfakcjonowane lekturą będą w tym przypadku czytelniczki. Zatem wszystkie panie, które kochają historie o minionych wiekach; niuansach społecznych; konwenansach, które niewątpliwie krępowały żyjących wtedy ludzi powinny zapoznać się z treścią powieści W cudzym domu.

Ocena: 5/6

Tytuł: W cudzym domu
Autor: Hanna Cygler
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Rebis 2013
Cena: 33,90 zł

6 komentarzy:

 1. To bardzo dobrze, że warto przeczytać w Cudzym domu, bo mam na tę opowieść wielką ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książką podobała mi się, ale według mnie szału nie było. Jak dla mnie zabrakło emocji, miłości pomiędzy Luzizą i Joachimem była taaaka beznamiętna, za to Rozalia, Szuszkin to już inna para kaloszy, szkoda tylko, że i z tego wątku ognia nie było.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję dostać ją w swoje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z twórczością Hanny Cygler spotkałam się po raz pierwszy przy okazji książki "Trzy razy R". Do tej też z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja się cieszę, że Pani sięgnęła po tę książkę, bo nie ma to jak samemu się przekonać, czy ksiązka spodoba się, czy przeciwnie. I jako, że lubię powieści w takich klimatach, własnie jestem w trakcie jej czytania.

  OdpowiedzUsuń