16 lutego 2013

Drew Magary - Nieśmiertelność zabije nas wszystkich


„Śmierć zabije nas wszystkich, ale nieśmiertelność zrobi to w bardziej okrutny sposób”

Nieśmiertelność – marzenie wszystkich tych, którym czas na Ziemi upływa zbyt szybko lub tych, którzy panicznie boją się śmierci. Perspektywa bycia wiecznie młodym i posiadania ogromnych możliwości, które daje tylko i wyłącznie wydłużone życie, kusi od lat tak czytelników jak pisarzy, którzy chętnie obdarowują nieśmiertelnością nadprzyrodzone istoty typu wampiry i inne. Drew Magary postanowił w swoim debiucie literackim podjąć się tematu nieśmiertelności zwyczajnych ludzi. Poddaje też analizie społeczeństwo dopadnięte tym (tu) wątpliwym darem. Jakie koszty poniosłaby ludzkość obdarzona długowiecznością? Okazuje się, że ogromne i katastrofalne w skutkach.

John Farrel to 29-cio letni prawnik, który doczekał czasów, kiedy lek na osiągnięcie długowieczności przestał istnieć tylko i wyłącznie w fantazji artystów. Poddał się więc kuracji dającej mu młodość i nienaturalnie długie życie. Nawet przez chwile nie pomyślał, że będzie tego tak bardzo żałował. Nieśmiertelność zabije nas wszystkich stanowi studium na temat procesów i zmian jakie zaszły by na Ziemi, gdyby ludzkość osiągnęła tak ogromne możliwości i stałaby się praktycznie niezniszczalna.

Nie zamierzam rozwodzić się na temat fabuły powieści Nieśmiertelność zabije nas wszystkich, gdyż trzeba ją poznać samemu. Chciałabym natomiast zwrócić waszą uwagę na lekturę niesamowicie inspirującą i dającą do myślenia, a taką właśnie książką jest wyżej wspomniana. Autor skupił swoją uwagę na tematach społecznych, tudzież socjologicznych. Co samo w sobie wydaje się niesamowite, gdyż rzadko zdarza się aby lektura stricte rozrywkowa – a do tego stworzono fantastykę – dorównywała pod względem wartości zawartych w niej treści pozycjom naukowym i popularnonaukowym.

Gładki język, nieszablonowość z jaką podążają myśli autora i dobrze wykreowane postaci są główną kartą przetargową tej książki. Swoją drogą lektura ta stanowi gratkę dla miłośników powieści postapo, bo czy ktoś wyobraża sobie bardziej prawdopodobną wizję postapokaliptycznego świata niż przeludniona Ziemia, wystawiona na działania łakomych i wyzyskujących ją do cna ludzi? Autor wystawił społeczeństwa różnych krajów europejskich na najbardziej ekstremalne warunki. Powszechnie panujący głód; walki na tle religijnym spowodowane chęcią oszukania śmierci, a tym samym przeciwstawienia się Bogu; brak pracy; załamanie się więzi między ludzkich – wszystko to stanowi o fenomenie tej powieści.

Już w obecnych czasach dostrzegamy pewne sygnały załamującej się gospodarki, natura domaga się powrotu do czasów pierwotnych, brakuje miejsca do życia dla wielu ludzi a przecież nasz byt i tak jest ograniczony. Wyobraźcie sobie zatem chaos jaki zapanowałby, gdyby każdy z osobna miał przed sobą dziesięciokrotnie dłuższy okres życia?

Myślę, że każdy z czytelników, który zdecyduje się sięgnąć po Nieśmiertelność zabije nas wszystkich dojdzie do podobnych wniosków i rozważy je na własny sposób. Tylko śmierć trzyma nas w ryzach i właśnie o tym jest ta powieść. Jeśli zatem szukacie lektury niebanalnej w przekazie, jednak napisanej w sposób lekki i przystępny to właśnie jest książka dla was.

Ocena: 5/6

Tytuł: Nieśmiertelność zabije nas wszystkich
Autor: Drew Magary
Ilość stron: 464
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 2012
Cena: 42,00 zł

7 komentarzy:

 1. Naczytałam się wiele recenzji tej książki, ale jakoś jeszcze po nią nie sięgnęłam :) Może po Twojej to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo miło wspominam tę książkę. Oryginalna fabuła, ciekawa akcja - to coś, co lubię :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę ją przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już wiele recenzji tej książki i wszystkie były równie pozytywne, co Twoja, aczkolwiek osobiście nie miałam okazji przeczytać jej. Może niedługo to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie miałam ochoty na tą książkę, ale teraz się to zmieniło. Zachęciła mnie recenzja i fakt, że należę do grona miłośników czytania o postapokaliptycznych wizjach świata;) Będę miała tytuł na uwadze;)

  OdpowiedzUsuń