18 lutego 2013

Jacek Komuda - Zborowski


Jacek Komuda to pisarz snujący swoje opowieści w tematyce fantastycznej bądź historycznej. Napisał wiele ciekawych powieści oraz antologii, jednak najbardziej słynie z tego że strzepuje kurz z zapomnianych i zaniedbanych kart historii Polski, czyli z okresu XVI i XVII wieku. Jego najnowsza książka Zborowski  to właśnie jedna z takich antologii. Trzeba przyznać, że co jak co, ale zaplecze informacji z zakresu historii Komuda ma rzetelne i obszerne.

Samuel Zborowski – syn  wyklętego i ściętego banity; nieuznany przez rodzinę ojca bękart; człowiek bez ziemi; poszukiwacz przygód, które często same mu się napataczają. W wymienionej wyżej powieści znajdziemy pięć dosyć długich historii, które opowiadają kilka fragmentów z życia Zborowskiego. Mamy więc pojedynki, ucieczki, publiczne egzekucje, walkę w obronie honoru oraz brak honoru (jeśli okoliczności akurat tak się składają).

Nie ma sensu zdradzać fabuły poszczególnych opowieści, warto jednak zwrócić uwagę, że każda z nich jest wyjątkowa a wszystkie razem okazują się trzymać nad wyraz równy i bardzo wysoki poziom. Autorowi udało się doskonale oddać klimat tamtejszych czasów, obyczaje szlacheckie, głupotę pospólstwa (i nie tylko), jednak to co najbardziej rzuca się w oczy to zachowanie odpowiedniej stylistyki językowej. Bohaterowie wypowiadają się niebanalne i lekko, nie tracąc przy tym charakteru odpowiedniego dla przedstawicieli społeczeństwa XVI wieku.

Cała masa postaci drugoplanowych sprawia, że opowiadania zawarte w Zborowskim są niebywale barwne, a tematyka jest w stanie trafić w gusta tak mężczyzn, jak i kobiet. Jedno jest pewne, ze Zborowskim żaden czytelnik nie zazna nudy.

Kolejnym ważnym aspektem, którym charakteryzuje się omawiana antologia jest fakt, że autor buduje dla swoich opowieści niebywale szczegółowe i realne zaplecze historyczne. Co pozwala w bardzo szybki sposób wniknąć w świat wykreowany, a przy okazji pozwala czytelnikom na poszerzanie wiedzy z zakresu realiów życia w XVI wiecznej Polsce.

Jestem całkowicie pewna, że miłośnicy pióra Komudy będą więcej niż usatysfakcjonowani lekturą tej pozycji. A jeśli są tacy, którzy wcześniej nie poznali opowieści tego pisarza to po przeczytaniu Zborowskiego dojdą do wniosku, że wkroczyli w okres jednej z najbardziej barwnych przygód w swoim życiu – przygód, które w przepiękny sposób kreuje Jacek Komuda.

Ocena: 5/6

Tytuł: Zborowski
Autor: Jacek Komuda
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Fabryka Słów 2012
Cena: 38,90 zł

2 komentarze:

  1. Ja niestety źle się czuje w takich klimatach fantastycznych. Na dodatek nie lubię wątków historycznych, które budzą moją awersję już od czasów szkolnych. I czas fabuły również działa na niekorzyść, bo zdecydowanie bardziej wolę współczesne realia, dlatego tym razem spasuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam o tym autorze. Ciekawi mnie wykreowanie barwnych postaci. Może się skuszę kiedyś...

    OdpowiedzUsuń