05 marca 2013

Chitra Banerjee Divakaruni - Jedna niezwykła rzecz


Chitra Banerjee Divakaruni to indyjska pisarka i poetka, która ma na swoim koncie kilka powieści, zbiorów opowiadań oraz tomików poezji. Jest także założycielką fundacji, której celem jest pomoc mieszkankom Azji Południowej w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie. Jak można się domyślić jej powieści dotyczą spraw społecznych – tych mniej lub bardziej przyziemnych. Jej najnowsza powieść pod tytułem Jedna niezwykła rzecz także plasuje się w tej tematyce.

Późnym popołudniem w biurze paszportów i wiz konsulatu indyjskiego w pewnym mieście w Stanach Zjednoczonych spotyka się grupka przypadkowych osób, których losy połączą się przez jedno przypadkowe zdarzenie. Trzęsienie ziemi, które nawiedza okolice sprawia, że dziewięć zebranych tam osób zostaje uwięzionych w śmiertelnej pułapce. Nie mogą zrobić nic, by się uwolnić. Pozostaje im tylko czekać na ratunek. Absolwentka uczelni wyższej, która miała wylecieć do Indii, by spotkać się z rodzicami postanawia zaproponować ocalałym pewien rodzaj terapii, która ma zająć ich myśli, tak by się uspokoili i rozluźnili w tej trudnej sytuacji. I tak, czytelnicy poznają dziewięć niesamowitych, przepięknych, nad wyraz realnych historii, z których każda niesie ze sobą zupełnie inny ładunek emocji i wywołuje zupełnie inne przemyślenia wśród zgromadzonych.

Rzadko autorzy kuszą się o to, aby wprowadzić do swojej powieści bohatera zbiorowego. Jednak w tym przypadku pisarka miała określony cel. Chciała, by czytelnicy nie zwracali uwagi na to jacy są bohaterowie i jak ich odbieramy, jako indywidualne jednostki. Jej zadaniem było zwrócenie czytelniczej uwagi na opowiadane przez nich historie oraz na emocje i rozważania jakie kłębią się po opowiedzeniu każdej z nich w głowach zebranych w ambasadzie ludzi.

Odbiorca powieści znajdzie tu wszystko – nieszczęśliwą bądź zakazaną miłość, odwagę, tęsknotę oraz życiowe rozterki. Wydaje mi się, że dawno nie byłam tak blisko innych ludzi za sprawą książki. Słowo pisane ma ogromną moc, a autorce udało się ją wykorzystać i skumulować masę różnych uczuć na 220 stronach. Idąc za słowami Lisy See cytowanymi na rewersie Jednej niezwykłej rzeczy muszę przyznać, że Chitra Banerjee Divakaruni rzeczywiście wie, jak ogromną siłą dysponują opowieści – jedne mogą uzdrowić, inne rozbawić do łez a jeszcze inne sprawić, że zastanowimy się chwilę nad własnymi decyzjami i drogą w życiu. Jednak autorka nie tylko zdaje sobie z tego sprawę, potrafi to także wykorzystać. Wymyślone przez nią historię trafiają wprost do serc czytelników. A umiejętne przeplatanie retrospekcji z życia różnych osób ze wspólną dla nich teraźniejszością dodaje jedynie dreszczyku emocji i ubarwia tę przepiękną opowieść.

Divakaruni doskonale równoważy opisy świata przedstawionego z uczuciami i emocjami przeżywanymi przez wykreowane przez siebie postaci. Dzięki czeku powieść nie jest przegadana, za to stanowi doskonałą lekturę na spokojny wieczór.

Jedna niezwykła rzecz to powieść pełna magicznych detali. Mówiąca o tym, że warto jest przeanalizować czasem swoje życia, nie tylko w obliczu ogromnego zagrożenia, ale także wtedy, kiedy jeszcze nie jest za późno na zmiany. Autorka nawołuje dzięki swojej opowieści do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad problemami nie tylko swoimi, ale także tymi, którymi dzielą się z nami inni ludzie. Książka ma także ogromny wydźwięk społeczny – ukazuje, że każdy człowiek niesie w sobie przynajmniej jedną niezwykłą historię, która często rzuca cień bądź światło na całe jego późniejsze życie. Każdy człowiek jest wyjątkowy, a to kim jesteśmy względem świata i innych, często jest wynikiem wydarzeń, które zaistniały w naszym życiu; ludzi, którzy się w nim pojawili oraz tego jak sami patrzymy na swoją przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. Przede wszystkim jednak książka Chitry Banerjee Divakaruni ukazuje nam, że warto ze sobą rozmawiać.

Polecam tę przepiękną książkę, wszystkim tym, którzy mają ochotę poznać kilka niezwykłych opowieści, które być może będą w stanie odmienić nie tylko pogląd na otaczający świat, ale także myślenie o własnym życiu.

Ocena: 5+/6

Na plus:
- przepiękne historie
- bohater zbiorowy
- przystępny język
- umiejętne przeplatanie teraźniejszości z przeszłością
- wyważenie ilości opisów otoczenia oraz „akcji”
Na minus:
- drobna czcionka, która może męczyć czytelników ze słabszym wzrokiem
- nieprzemyślana okładka

Tytuł: Jedna niezwykła rzecz
Autor: Chitra Banerjee Divakaruni
Ilość stron: 220
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 2013
Cena: 29,90 zł

3 komentarze:

 1. Taka niepozorna książka, a kryje tyle refleksji i emocji! Czasem naprawdę zdarza się trafić na istną perełkę:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam o tej książce na blogu Isadory i bardzo mnie zaciekawiła. Twoja recenzja również kusi, więc nie mam wielkiego wyboru - muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bejbe przekonalas mnie! wchodze na ebay i dodaje do obserwowanych i zamowie po wyplacie ;) //suzzie

  OdpowiedzUsuń