18 marca 2013

Robert Muchamore - Republika


Robert Muchamore to angielski badacz, który w 2005 roku porzucił pracę, by zacząć pisać książki dla młodzieży. Tak właśnie narodziła się seria Cherub, opowiadająca o losach małoletnich tajnych agentów brytyjskiego wywiadu. Obecnie ukazał się już trzynasty tom należący do serii, co świadczy zarówno o popularności Cheruba, jak i o nieskończonych pokładach wyobraźni autora. Generalnie rzecz biorąc, każdy tom opowiada inną historię, choć niektóre powieści z serii stanowią kontynuację poprzednich. Tak właśnie rzecz się ma z tomem trzynastym pod tytułem Republika i kolejnym, który jeszcze się nie ukazał, co samo w sobie stanowi dosyć sporą wadę dla czytelników nie lubiących rozmieniać się na drobne.

Dwunastoletni Ryan, jak wszyscy członkowie Tajnej Organizacji Cherub, jest sierotą. Dopiero co udało mu się skończyć szkolenie podstawowe i teraz oczekuje swojej pierwszej misji. Właśnie nadarza się okazja. Cherub potrzebuje kogoś, kto zaprzyjaźniłby się z cichym i nieśmiałym synem Gillian Kitsell. Pod tym nazwiskiem ukrywa się odtrącona przez rodzinę Galenka Aramow. Wydaje się, że kobieta nie ma ze swoją przestępczą rodziną nic wspólnego, jednak wszystko zmienia się, kiedy agencja odkrywa, że matka, która jest przywódczynią klanu przemytników, nawiązała kontakt z Galenką. Ryan poprzez jej syna Ethana ma dowiedzieć się czego ów kontakt dotyczył oraz zdobyć wszelkie niezbędne informacje.

Równocześnie autor wprowadza drugą historię, która tylko pozornie nie jest związana z powyższą. Fu Ning to jedenastolatka mieszkająca w Chinach. Mimo że posiada kochających choć dziwnych rodziców nie wydaje się być szczęśliwa. Kiedy okazuje się, że jej ojciec parał się przemytem ludzi, ona i jej macocha zaczynają być poszukiwane. Udaje im się uciec policji, jednak niefortunnie wpadają w ręce, nikogo innego jak Leonida Aramowa i jego świty. Czy dziewczynka będzie miała swój wpływ w proces rozwiązania szajki Ireny Aramow?

Powieść Republika stanowi nie lada orzech do zgryzienia. Przygotowałam się mentalnie na fakt, że jest to książka napisana dla młodzieży. Tak więc zmniejszyłam swoje oczekiwania wobec niej, jako że dzieci są mniej wymagającymi czytelnikami. I tu pojawia się mój kłopot, ponieważ książka jest strasznie nierówna pod względem języka i stylu. I tak: nie wszystkie jej fragmenty dałabym przeczytać nastoletniemu dziecku (bynajmniej nie dwunasto, trzynastolatkowi) choć właśnie te fragmenty, jago dorosły czytelnik, uznałam za bardzo dobre; natomiast wstęp czy zakończenie okazały się dla mnie nudne i zbyt proste, choć prawdopodobnie nastolatkowi przypadłyby do gustu.

Niesamowicie ciekawe były dla mnie wątki opowiadające historię Ning, jednak jestem przekonana, że znajdą się tacy rodzice, którzy uznają je za zbyt brutalne dla swoich dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że są one pełne napięcia i świetnie napisane. Zawiodłam się natomiast na historii Ryana. W zasadzie całość opisów polega na tym, że chłopiec próbuje się dostać w łaski Ethana, następnie autor zaskakuje czytelników zdarzeniem, które zmienia losy misji o sto osiemdziesiąt stopni i ostatecznie następuje całkowite wyciszenie. Wszystko to sprawia, że pobudzony czytelnik zostaje sprowadzony na ziemię dosyć kiepskim zakończeniem.

Po dalsze losy przygód Ryana i Ning, możemy poznać dopiero sięgając po kolejny tom, który jeszcze się nie ukazał. Jeśli jednak są wśród was cierpliwi czytelnicy, którzy są w stanie wytrzymać w niepewności do czasu ukazania się czternastego tomu, to śmiało przeczytajcie Republikę. Mimo kilku sporych wad, jakie posiada ta powieść, nadal jest do całkiem dobre czytadło, które jednak poleciłabym nieco starszej młodzieży, gdyż handel żywym towarem to nie koniecznie dobry temat na lekturę dla dzieciaków. Rodzicom także poleciłabym najpierw zapoznać się z tą pozycją, by sami mogli ocenić, czy jest to książka odpowiednia dla ich pociech. A przy okazji jestem pewna, że dorośli całkiem nieźle się ubawią poznając historię małoletniego szpiega i małej dziewczynki, której hart ducha i wola walki są godne podziwu.

Ocena: 4/6

Tytuł: Republika
Autor: Robert Muchamore
Cykl: Cherub tom 13
Ilość stron: 392
Wydawnictwo: Egmont 2012
Cena: 37,90 zł
Recenzja ukazała się na portalu PARADOKS.

1 komentarz:

  1. Niestety nie jest to powieść dla mnie. Nie przepadam za takimi historiami, a fakt, że książka napisana jest nierówno też nie przemawia na jej korzyść.

    OdpowiedzUsuń