19 marca 2013

Dr Daniel Freeman i Jason Freeman - Rusz głową. Na tropach tajemnic ludzkiego umysłu


Ludzki umysł jest niesamowicie fascynującą maszyną skonstruowaną przez naturę. Dotychczas badaczom udało się odkryć niewielki odsetek tajemnic skrywanych w jego zakamarkach. I choć to, kim jesteśmy jest wypadkową połączenia kodu DNA z wpływami środowiskowymi to jednak istnieją pewne stałe cechy wspólne dla całego gatunku ludzkiego – o tych właśnie cechach traktuje książka Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu. Dr Daniel Freeman (brytyjski psycholog kliniczny) połączył siły z Jasonem Freemanem (dziennikarzem zajmującym się popularyzacją wiedzy z zakresu psychologii), by odkryć przed czytelnikami kilkanaście sekretów ludzkich charakterów i zachowań. Trudno nie przyznać, że połączenie wiedzy naukowej ze stricte popularnonaukowym stylem jej przedstawienia dało bardzo ciekawe i przystępne rezultaty, o których opowiem w dalszej części tekstu.

Książka została podzielona na 16 tematycznych rozdziałów, wśród których można odnaleźć takie zagadnienia jak: osobowość; pamięć; szczęście i smutek; mężczyźni, kobiety i komunikacja; zaburzenia psychiczne i ich leczenie oraz wiele, wiele innych. Od razu sprostuję (tym, którym przyszło do głowy, że np. rozdział na temat komunikacji damko-męskiej można by potraktować, jak poradnik), że owa książka to nie poradnik! Stanowi ona raczej mini-encyklopedyczne kompendium wiedzy na temat tego, jak działają pewne procesy w naszej głowie i reszcie ciała, jak wpływają one na nasze życie oraz co robić by czasem coś działało lepiej lub, żeby coś innego wyeliminować całkowicie. Jednak dwa ostatnie tematy to raczej propozycje podane w pigułce.

Autorzy w bardzo przystępny sposób opowiadają o najważniejszych teoriach psychologicznych, które powstawały lub ewoluowały na przełomie lat. Niekiedy przekazują także informacje pobieżnie przyswajane na lekcjach biologii w szkole średniej, czasem popierając swoje słowa klinicznymi przykładami omawianych zjawisk. Stanowi to bardzo duży atut tej pozycji, szczególnie dla czytelników lubujących się w poszukiwaniach wiedzy na własną rękę. Panowie Freeman stosują w swojej publikacji pewne uwagi, wskazując to, na czym warto się skupić lub do czego odnieść, jednak nie zamęczają czytelników nazbyt rozbudowanymi treściami.

Muszę przyznać, że Rusz głową zawiera całkiem sporo przydatnych ciekawostek. A, jak samo autorzy przyznają, książka jest podzielona w taki sposób, by każdy rozdział stanowił osobną publikację, dzięki czemu można je czytać pojedynczo i niechronologicznie. Wydaje mi się jednak, że pozycję tę warto polecić psychologicznym laikom oraz młodszej grupie czytelniczej – mam na myśli starszych nastolatków – gdyż jest ona w stanie zaszczepić w nich pasję do tej dziedziny nauki, a przy okazji wyciągną z niej dużo więcej (w porównaniu ze specjalistami) przydatnej wiedzy, którą będą mogli poszerzać. Ludzie, na co dzień zajmujący i interesujący się psychologią mogą uznać, że książka Rusz głową, choć ciekawie napisana, nie zmienia stanu posiadanej przez nich wiedzy. Zdecydowanie jednak, zakres tematyczny, jaki obrali sobie autorzy, to duży plus lektury. Jestem przekonana, że każdy, kto hobbistycznie traktuje tę dziedzinę nauki, będzie usatysfakcjonowany książką, ponieważ zawiera ona podstawy  psychologii skondensowane na 306 stronach.

Dużą zaletą tej publikacji jest dosyć pokaźnych rozmiarów bibliografia, która odsyła do wielu, poważniejszych anglojęzycznych źródeł – świadczy to nie tylko o rzetelności, jaką wykazali się autorzy, by czytelnicy mieli pewność co do zawartości zakupionej książki, ale także o tym, że zadbali, by mogli oni poszerzać swoją wiedzę, dzięki wskazanym w źródłach lekturom.

Warto też zwrócić uwagę na wydanie. Choć może okładka nie przykuwa uwagi, to jednak dokładnie oddaje frywolny – popularyzatorski charakter zamieszczonych treści - a papier, jaki wykorzystano w tej książce jest naprawdę dobrej jakości. Drobny, choć przejrzysty druk, nie sprawia ani trudności ani wrażenia, jakby na siłę próbowano zwiększyć objętość lektury. Wszystko to składa się na wartą uwagi i godną polecenia pozycję na polskim rynku literackim.

Rusz głową to popularnonaukowa pozycja, przeznaczona dla wszystkich ciekawskich istotek, które chciałyby dowiedzieć się np. tego czemu mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus; czy nasz mózg posiada płeć; jak działa ludzka pamięć; skąd biorą się irracjonalne lęki oraz na jakich fundamentach powinien się opierać szczęśliwy związek – wszystkie teorie przedstawione w książce mają kliniczne atesty J. Polecam!

Ocena: 5/6

Tytuł: Rusz głową. Na tropach tajemnic ludzkiego umysłu
Autor: Dr Daniel Freeman, Jason Freeman
Ilość stron: 306
Wydawnictwo: Magnum 2011
Cena: 39,90 zł

3 komentarze:

  1. Uwielbiam takie książki. Zachęcająca recenzja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę interesuje mnie tematyka tej książki i zastanawiam się czy takie "kompedium" z najważniejszymi informacjami i teoriami, nie okazałoby się dla mnie przydatne? Muszę to przemyśleć ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń