03 lipca 2013

Monika Riddell, Anna Janiec-McLaughlin - Legendy maoryskie

W czasach kiedy globalizacja osiągnęła tak wysoki poziom, że dostęp do informacji z całego świata wydaje się być nieograniczony, a otwarta droga do podejmowania wszelkiego typu podróży umożliwia poznawani najdalszych zakątków świata, wciąż pozostajemy ignorantami w kwestii różnorodności istniejących kultur. Aby temu zapobiegać od dziecka powinniśmy mieć styczność z odrębnością i innością ludzi żyjących obok nas. Jednym z najlepszych sposobów na poznawanie różnych historii i opowieści są czytanki, nie dość, że stanowią one świetną zabawę dla rodziców i maluchów to jeszcze kształtują osobowość, uczą tolerancji i rozwijają umysł tych drugich, a czasem nawet tych pierwszych. Wyśmienitym tego przykładem są Legendy maoryskie wydane nakładem wydawnictwa Novae Res.

Przepięknie ilustrowana niewielkich rozmiarów książeczka zawiera kilka opowiastek wywodzących się z wierzeń maoryskich ludów zamieszkujących Nową Zelandię. Impulsem do zapoznania się przeze mnie z tą książeczką dla dzieci było obejrzenie fantastycznego filmu familijnego Jeździec wielorybów, który opowiadał historię na motywach uwspółcześnionej legendy maoryskiej. Film mnie zachwycił, zachwyciła mnie także książeczka.

Legendy mają to do siebie, że uczą pewnych uniwersalnych dla wszystkich narodów wartości i nie inaczej rzecz ma się z tymi opowiastkami, jednak egzotyczny sposób ich przekazania sprawia, że stają się one dużo ciekawsze niż znane i oklepane bajki, które od lat w unowocześnionych wersjach można zakupić na polskim rynku. Dodatkowym atutem Legend maoryskich są znajdujące się na końcu każdej opowiastki króciutkie zadania, które wspomagają dziecięcą naukę czytania ze zrozumieniem, oraz pogłębiają zainteresowanie przyswajanymi treściami.

Książeczkę polecam i dzieciom i dorosłym, gdyż wierzenia maorysów są naprawdę piękne, sentymentalne i w bardzo mocny sposób powiązane z naturą. Jeśli więc, nie masz pomysłu na fajną książeczkę dla swojego dziecka z całą pewnością Legendy maoryskie stanowią świetne rozwiązanie tego kłopotu! Polecam! Nie zapomnijcie także obejrzeć Jeźdźcy wielorybów oba wymienione przeze mnie tytuły (czyli książka i film) niewątpliwie pogłębią światopogląd malucha i rodzica, a także zapewnią świetnie spędzony wspólny czas.

Na plus:
- twarda oprawa,
- ładna grafika i rysunki
- legendy maoryskie
- różnorodność zawartych historii
- króciutkie i proste zadania na końcu każdej legendy

Na minus:
- cena (troszkę zbyt wysoka według mnie jak na książkę dla maluchów)

Autor: Monika Riddell, Anna Janiec-McLaughlin
Liczba stron: 82
Wydawnictwo: Novae Res 2013

Cena: 29,00zł

2 komentarze:

  1. Chętnie przeczytałabym taką książke swojemu maluchowi, gdybym go miała :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba jestem już za stara ;D Nawet nie chyba ;) Ale mójego braciszka ciotecznego z pewnością zaciekawi, także rozejrzę się za nią :)

    OdpowiedzUsuń