01 lipca 2013

Stephen E. Ambrose - Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Kompania E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji PowietrznodesantowejLiczba żołnierzy biorących udział w działaniach na froncie II Wojny Światowej była ogromna. Wielu z tych młodych mężczyzn nigdy nie powróciło do domów. Trudno byłoby poznać losy każdego z osobna, jednak za sprawą Stephena Ambrose’a i jego Kompanii braci czytelnicy zainteresowani przeżyciami wojennymi żołnierzy Amerykańskich Sił Zbrojnych, mogli zaznajomić się z odczuciami, które, choć tu opisane z punktu widzenia członków tylko jednej kompani (E) 506 Pułku 101 Dywizji Powietrznodesantowej, towarzyszyły prawie każdemu, kto był na froncie.

Książka opowiada historię spadochroniarzy z kompanii E, począwszy od momentu utworzenia jej szeregów w Camp Toccoa w Stanach Zjednoczonych w 1942 roku, poprzez jej wejście do akcji podczas inwazji na Normandię oraz dalsze bitwy w Holandii, Belgii i Niemczech aż do jej rozwiązania w 1945 roku. Zakończenie książki zawiera rozdział mówiący o powojennych losach członków kompanii. Opierająca się na ustnych przekazach osób biorących udział w działaniach wojennych Kompania braci staje się jedną z najciekawszych i najbardziej rzetelnych książek dotyczących wspomnień z czasów II Wojny Światowej, gdyż informacje w niej zawarte są podane z tzw. pierwszej ręki.

Ambrose posiada niesamowity dar przekazywania historycznych faktów w sposób przychylny czytelnikowi, nadając im ludzki pierwiastek. Historie członków kompanii E są dzięki temu żywe, a to z kolei pozwala na dogłębną i obszerną analizę nie tylko przeżyć bohaterów wojennych ale także sposobu funkcjonowania wojska amerykańskiego w latach 40.

Kompania braci nie jest więc książką stricte naukową, gdyż, choć zawiera obszerną bazę informacji dotyczących D-Day oraz innych operacji wojskowych podjętych na europejskiej arenie wraz z włączeniem się Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej, to jednak najważniejsze w książce są historie żołnierzy. Autor przedstawia różne wydarzenia i zawiera różnorodne ich relacje niejednokrotnie ujawniając także swoje poglądy, czasami nieco odmienne od żołnierskich, gdyż widziane z perspektywy czasu.

Książka zdobyła ogromną popularność za sprawą mini-serialu wyprodukowanego przez stację HBO i wyreżyserowanego przez Spielberga i Hanksa, a jej bohaterowie zyskali międzynarodową sławę. Wszystkim miłośnikom historii oraz ludzkich losów polecam zapoznać się tak z książką, jak i z serialem – bez względu na kolejność. Historia żołnierzy z kompanii E, oraz innych bohaterów walczących na frontach II Wojny Światowej, nie powinna zastać zapomniana.

Na plus:
- rzetelne relacje żołnierzy biorących udział w działaniach wojennych
- obszerny zakres zagadnień: od przeżyć do opisu struktur wojskowych
- ciekawe przedstawienie tematyki
- fakty historyczne ukazane w sposób przystępny
- różne relacje
Na minus:
- kilka błędów w treści (literówki)

Ocena: 6/6
Autor: Stephen E. Ambrose
Liczba stron: 345
Wydawnictwo: MAGNUM 2001 (DODRUK maj 2013)
Cena: 34,00 zł

2 komentarze:

  1. Oglądałem serial i koniecznie chce przeczytać powieść. Poluję na nią od dłuższego czasu, lecz już jest praktycznie nie do zdobycia :<

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nieprawda! :) Książkę można spokojnie kupić w księgarni Gandalf albo u wydawcy , bo niedawno zrobili dodruk! Ja właśnie dzięki temu nabyłam :)

      Usuń