15 lutego 2013

Grażyna Jagielska - Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym


„Życie i miłość w nieustannym cieniu śmierci”

Grażyna Jagielska, autorka książki Miłość z kamienia, od dwudziestu lat jest żoną Wojciecha Jagielskiego – dziennikarza, publicysty i korespondenta wojennego. Życie w cieniu mężczyzny, którego sensem życia i głównym hobby jest kuszenie śmierci i raz po raz wyrywanie się z uścisku jej ramion, nie należy do łatwych zadań. Właśnie taką historię – historię trudnej miłości, postanowiła ona opisać w swojej książce. Mówi się, że miłość ma wiele imion – w tym przypadku jest to bardzo trudne, skomplikowane i obco brzmiące imię, które choć z rozkoszą ciśnie się na usta to tak naprawdę jest prawie niemożliwe do wypowiedzenia.

Historia Grażyny to przepięknie napisane studium życia dwójki osób postawionych w ekstremalnych sytuacjach zagrożenia życia. I choć tylko jedna osoba tak naprawdę ryzykuje jego utratą, to jej śmierć stanowi o końcu wszystkiego dla tej drugiej. Autorka od lat wyczekuje telefonu o tym, że jej mąż zginął w kraju oddalonym tysiącami kilometrów od ciepłego domu, który ona sama dla niego zbudowała. Ostatecznie jej psychika nie wytrzymuje ciągłego napięcia i okazuje się, że dużo łatwiej jej żyć z myślą, że ukochany naprawdę odszedł.

Trafia do kliniki psychiatrycznej z objawami stresu bojowego i właśnie to miejsce stanowi tło do opisywanych przez nią wrażeń i emocji. Jagielska przywołuje liczne retrospekcje z ich wspólnego życia, próbując nakreślić czytelnikom cały ogrom uczuć, które latami musiała w sobie gromadzić. Zwróćmy uwagę na fakt, że nie jest to zadanie łatwe – sugestywny opis subiektywnych emocji, jest praktycznie niemożliwy do wykonania, jeśli celem jest uzmysłowienie osobom, które nie są pozostawione w takiej samej sytuacji, jak dramatyczne brzmię musi ona dźwigać. Nie mniej jednak udało jej się to.

Podczas lektury tej przepięknej, choć dosyć przygnębiającej książki pisarka wywołała we mnie ogromne pokłady uczuć, które pozwoliły mi choć na chwilę wniknąć w jej skórę. Opisy relacji z prowizorycznego życia, które prowadzi z Wojciechem Jagielskim przeplatają się z obrazowaniem stanów psychicznych autorki, co więcej nie zapomina ona także o tym by przedstawić chociaż zarys tego czym dla jej męża jest praca, którą wykonuje.

Dojrzałość oraz realizm opisów, które wypełniają Miłość z kamienia po brzegi sprawiają, że książka ta stanowi na naszym rynku literackim naprawdę ciekawą pozycję. Lektura ta jest przeznaczona dla czytelników wrażliwych i ciekawych życia innych ludzi. Żeby naprawdę móc zrozumieć o czym jest ta książka potrzeba nie lada empatii, zrozumienia i cierpliwości, jednak trud włożony podczas czytania zwraca się po stokroć, gdyż rzadko spotyka się autora, który potrafi spojrzeć na swoje życie z boku i opowiedzieć o nim na tyle krytycznie, że odbiorca jest w stanie zauważyć całkowitą szczerość i otwartość historii.

Ocena: 6/6

Tytuł: Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym
Autor: Grażyna Jagielska
Ilość stron: 208
Wydawnictwo: Znak 2013
Cena: 32,90 zł
Recenzja ukazała się na portalu NASZE RECENZJE.
DZIEWCZYNY ZAPRASZAJĄ TEŻ DO UDZIAŁU W KONKURSIE.

3 komentarze:

  1. Ooo, chętnie bym przeczytała! Zwłaszcza w kontekście książki, którą niedawno przeczytałam i ogromnie przeżyłam, o czwórce fotoreporterów wojennych, "Bractwo Bang Bang". Dziękuję za podpowiedź!
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Taka wysoka ocena sprawia, że warto się zainteresować bardziej.

    OdpowiedzUsuń