27 maja 2013

Rosiński i Van Hamme - Thorgal: Zdradzona czarodziejka

Smaki dzieciństwa – jest wiele rzeczy przypominających ludziom o czasach, kiedy byli dziećmi. Dla mnie jednym z takich przywoływaczy wspomnień są komiksy o Thorgalu, które odnalazłam wiele lat temu upchnięte w szafie swojego sąsiada. Dzieło spółki stworzonej przez Grzegorza Rosińskiego i Jean’a Van Hamme od wielu lat bywa dla ogromnej liczby osób pierwszym skojarzeniem słowa komiks. Nie ma co się dziwić, gdyż na sukces zeszytów Thorgal składają się dwa czynniki. Pierwszy z nich to naprawdę ciekawe historie przeżywane przez tajemniczych i genialnie wykreowanych bohaterów, drugi to naprawdę bardzo dobra pod względem technicznym szata graficzna. Właśnie to sprawia, że komiksy o Thorgalu funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzydziestu lat i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Egmont to bodajże piąty z kolei wydawca zeszytów tego tytułu, które tym razem można zakupić w twardej oprawie, dzięki czemu czytelnik może mieć pewność, że jego kolekcja komiksów zostanie wzbogacona o dzieła przepięknie wydane i wytrzymałe. Pierwszy zeszyt nosi tytuł Zdradzona Czarodziejka i jest podzielony na dwie części, opowiadające różne historie.

Pierwsza część, czyli tytułowa Zdradzona Czarodziejka przybliża postaci oraz ich sytuację. Oto poznajemy czarnowłosego przybłędę Thorgala, który za sprawą tajemniczej kobiety cudem unika śmierci, na którą skazał go król Wikingów Północy Gandalf Szalony. Gandalfowi nie może pogodzić się z tym, że jego ukochana córka i dziwny odmieniec o nieznanej przeszłości zakochali się w sobie i próbuje pozbyć się kłopotu. Jednak kiedy na arenę wkracza Sylvia losy obu mężczyzn zostają odmienione. Jednak ta historia nie znajduje swojego zakończenia w tym zeszycie, aby poznać kontynuację trzeba sięgnąć do kolejnego albumu. Jednak trzeba wiedzieć, że rudowłosa bohaterka, która pojawia się w tej historii stanowi klucz do odkrywania przeszłości Thorgala.

Prawie raj… to druga historia, którą można odnaleźć w pierwszym zeszycie sagi. Thorgal wyrusza w podróż podczas której niechcący natrafia na stado wilków. Uciekając przed dziką sforą trafia on do tajemniczej krainy, w której żyją trzy piękne siostry. Wydaje się że nie ma stamtąd ucieczki, tak przynajmniej twierdzą dwie starsze kobiety. Pewnego dnia najmłodsza z sióstr obiecuje pomóc Thorgalowi w ucieczce, pod warunkiem, że zabierze ją ze sobą i pokaże prawdziwy świat. Mężczyzna zgadza się i obydwoje wyruszają na powierzchnię. Ta historia to piękna opowieść o nieśmiertelności, jej cenie i pragnieniu doświadczania prawdziwego świata, który istnieje gdzieś za iluzoryczną kurtyną bezpiecznego domu

To co urzeka w komiksie to przepiękny świat przedstawiony. Akcja zeszytów w większości dzieje się w mitycznych krainach mroźnej Skandynawii. Ten surowy klimat potrafi wykuć najtwardszych wojowników, jednak potrafi też wydobywać na powierzchnie najniższe ludzkie instynkty. Taki właśnie jest świat, w którym żyje Thorgal – świat gdzie honor i odwaga równoważą kłamstwa, tchórzostwo i wszelkie nieposzanowania tradycji. Ogromny pokłon należy się twórcy scenariuszów Thorgala czyli Van Hamme’owi gdyż doskonale wplata on w fabułę wierzenia germańskie i stopniuje napięcie nie stosując wcale dłużyzn. Tak więc akcja praktycznie non stop prze do przodu.

Jednak to co tak naprawdę urzeka w Thorgalu to kreska Rosińskiego, która choć w pierwszym tomie nie jest jeszcze precyzyjna to z czasem osiąga naprawdę rewelacyjne efekty. To co już rzuca się w oczy to świetna konstrukcja kadrów. Thorgal przedstawia dosyć brutalną wizję świata zamieszkałego przez wikingów i mityczne skandynawskie stwory. A najciekawszy jest tutaj główny bohater, który nade wszystko kocha wolność i jest wiecznym poszukiwaczem swojego miejsca na Ziemi. Zachęcam więc wszystkich, którzy pokochali Thorgala całym sercem, oraz młodszych czytelników, którzy przygodę z komiksem dopiero zaczynają do ruszenia w tę niezwykłą przygodę. Jestem w stanie zapewnić, że choć zimny klimat Skandynawii zmrozi Wam krew w żyłach to akcja Thorgala podniesie jej ciśnienie.

Ocena: 5-/6

Na plus:
- ciekawa fabuła obu przygód
- wprowadzenie do przygody
- ciekawa perspektywa, w której poznajemy bohaterów
- wszechobecne tajemnice i dawkowanie akcji
- ciekawa kreska
- twarda oprawa

Na minus:
 - jeszcze nie tak precyzyjna kreska
-kontynuacja pierwszej w historii w kolejnym tomie (choć dla jednych będzie to plus)

Autor: Grzegorz Rosiński (rysunki) & Jean Van Hamme (scenariusz)
Tytuł: Zdradzona czarodziejka
Cykl: Thorgal tom I
Liczba stron: 48
Format: A4
Cena: 29,90 zł (27,14zł księgarnia Gandalf)

2 komentarze:

  1. Kurczę, tego duetu pisarskiego czytałam we wczesnej młodości Szninkla... podoba mi się kreski i historie, które naprawdę potrafiły wciągnąć, przez które nie mogłam zasnąć:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. To moje ulubione komiksy. I ze względu na fabułę i na kreskę.

    OdpowiedzUsuń