19 listopada 2012

Jaye Wells - Zielonooki demon


„Zielonooki demon” to trzecia odsłona przygód byłej wampirzej zabójczyni – Sabiny Kane. Cykl autorstwa Jaye Wells odniósł niebywały sukces i zyskał rzesze wielbicieli, choć w mojej opinii dopiero drugi tom ukazał prawdziwą wartość tej sagi. „Rudowłosa” nie zachwyciła mnie, jednak „Mag w czerni” okazał się być bardzo zajmujący i intrygujący. Co więc miał mi do zaoferowania „Zielonooki demon”?

Nie długo dane było naszej bohaterce nacieszyć się spotkaniem z siostrą bliźniaczką. Lawinia, babka Sabiny i Maisie, porywa tę drugą. Jej celem jest uderzenie nie tylko w wychowaną przez siebie wnuczkę ale także w cały klan magów. Była zabójczyni postanawia odbić swoją siostrę. W tym szalonym planie uczestniczą także Adam Lazarus – nekromanta, który wpadł w oko wampirze bohaterce, oraz demon Giguhl, będący nie tylko jej sługą ale także przyjacielem. Jak to jednak bywa w życiu, nie wszystko układa się po myśli bohaterów, co więcej już przy pierwszych krokach realizacji planu czeka ich sroga niespodzianka…

Zdecydowanie jest to dużo dojrzalsza powieść niż jej poprzedniczki. Tempo fabuły jest niespieszne i prowadzone równomiernie. Wyraźnie wyczuć można, że akcja trzeciego tomu zwalnia, w porównaniu z tomem drugim. Jednakże „Zielonooki demon” nie jest słabszy od „Maga w czerni”, jest po prostu inny. Bardzo mocną stroną tej części cyklu jest jej zakończenie, które podnosi ciśnienie, a nawet wzrusza.

Autorka wprowadza kilka nowych, ciekawych postaci, jak np. wróż-transwestyta, czyli Brooks aka. Pussy Willow – choć zdecydowanie Brooksa wolę bardziej niż jego alterego.  Nie zaniedbuje także starych, znanych i lubianych bohaterów, jak np. mój ukochany demon Giguhl. Myślę, że czytelnicy, którzy zdążyli już pokochać cały cykl i postaci w nim występujące, powinni czuć się usatysfakcjonowani.

Trzeci tom przynosi też odpowiedź na pytanie, czy bohaterce uda się ostatecznie zjednoczyć przedstawicieli wszystkich mrocznych ras. I uwierzcie mi, w tej powieści nic nie jest proste i oczywiste. A każdy sukces odniesiony przez Sabinę i jej zespół zostaje przysłonięty cieniem porażki, w myśl zasady: „równowaga w przyrodzie być musi”. Pozostaje więc zastanowić się, co autorka przygotowała dla nas w kolejnym tomie cyklu pod tytułem „Złotousta diablica”.

Ocena: 4+/6

Tytuł: Zielonooki demon
Autor: Jaye Wells
Cykl: Sabina Kane tom 3
Ilość stron: 393
Wydawnictwo: Rebis 2012
Recenzja ukazała się na portalu KOSTNICA.

2 komentarze:

  1. Jestem co raz bardziej ciekawa tego tomu :) Dlatego cieszę się, że jest następny w kolejce :P

    OdpowiedzUsuń