30 grudnia 2013

LITERACKIE PODSUMOWANIE 2013 ROKU

Literackie podsumowanie 2013 roku, czyli 12 najlepszych książek mijającego roku. Lista nie jest uporządkowana według jakiegokolwiek wzoru, nie muszą to też być pozycje wydane w 2013 roku. Wymieniam po prostu książki, które przeczytałam w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy, i w których się zakochałam :)

Janina David – Skrawek nieba
„Choć autorka opowiada o traumatycznych wydarzeniach, można jasno wyczuć, że nie pominęła dziecięcej naiwności z jaką patrzyła na rozwijającą się na jej oczach wojnę. Lekturze tej książki towarzyszy cała paleta emocji. Mnie osobiście szalenie wzruszyły między innymi fragmenty, gdy bohaterka opowiada o tym, jak dziwna i niezrozumiała wydawała się dzieciom mieszkającym w getcie bezradność ich rodziców wobec oprawców.”

„Grażyna Jagielska, autorka książki Miłość z kamienia, od dwudziestu lat jest żoną Wojciecha Jagielskiego – dziennikarza, publicysty i korespondenta wojennego. Życie w cieniu mężczyzny, którego sensem życia i głównym hobby jest kuszenie śmierci i raz po raz wyrywanie się z uścisku jej ramion, nie należy do łatwych zadań. Właśnie taką historię – historię trudnej miłości, postanowiła ona opisać w swojej książce.”


 
Olga Rudnicka – Cichy wielbiciel
„Na pewno wiecie, co się mówi o życzeniach. Trzeba uważać, czego sobie życzysz bo życzenie może się spełnić. Bohaterka choć sama nie prosiła się o nadmierne adorowanie otrzymała jego potężną dawkę. Nie wyobrażam sobie, żeby komukolwiek po lekturze tej pozycji przyszło do głowy, że posiadanie tajemniczego wielbiciela jest romantyczne.”


Elizabeth Camden – Sekrety róż
„Dawno nie miałam w rękach tak esencjonalnej i pełnej zmysłów książki. Autorka bawi się zapachami i kolorami, tworząc ze swojej powieści swoiste dzieło sztuki. Przeplata niesamowicie piękne opisy przyrody i uczuć z całkiem ciekawymi rodzinnymi sekretami, które zacznie odkrywać nie tylko w rodzinie Michaela ale także w rodzinie Sawyerów. To połączenie daje mieszankę wybuchową, która wzrusza, momentami bawi a często wywołuje silne wzburzenie i napięcie…”George R.R. Martin – Gra o tron 
„Bezsprzecznie, cykl Pieśń Lodu i Ognia jest historią obok której nie można przejść obojętnie. Jestem przekonana, że odnajdą się w niej nie tylko miłośnicy fantastyki, ale także ludzie uwielbiający przygody i ceniący sobie wyśmienitą rozrywkę na najwyższym poziomie. Gra o tron jest książką posiadającą w sobie wszystkie cechy rewelacyjnej lektury: dobra okładka, fantastyczna fabuła, ciekawi bohaterowie, rewelacyjny świat i niesamowity styl autora – właśnie to składa się na powieść wartą swojej ceny.”Terry Goodkind – Pierwsza spowiedniczka
Pierwsza Spowiedniczka to lektura wymagająca, prezentująca klasyczną fabułę ubarwioną naprawdę ciekawymi postaciami i zabierająca w niesamowitą podróż w poszukiwaniu prawdy.”
Olga Rudnicka – Drugi przekręt Natalii
„Olga Rudnicka to jedna z najjaśniejszych gwiazdek polskiej literatury rozrywkowej a przy okazji najbardziej obiecująca przedstawicielka młodego pokolenia rodzimych pisarek.”
Max Brooks – World War Z
„Powieść World War Z Maxa Brooksa jest książką nietypową, gdyż autor całkowicie zrezygnował z linearnej narracji na rzecz krótkich mini-wywiadów i felietonów z punktu widzenia osób biorących udział w wielkiej wojnie z zombie – właśnie to stanowi istotę tej fenomenalnej książki. Dzięki takiemu zabiegowi treść nabiera autentyzmu, a powieść staje się wieloaspektową analizą apokalipsy zombie.”

„Ambrose posiada niesamowity dar przekazywania historycznych faktów w sposób przychylny czytelnikowi, nadając im ludzki pierwiastek. Historie członków kompanii E są dzięki temu żywe, a to z kolei pozwala na dogłębną i obszerną analizę nie tylko przeżyć bohaterów wojennych ale także sposobu funkcjonowania wojska amerykańskiego w latach 40.”

Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu tom II
Pan Lodowego Ogrodu to cykl, który, choć ukazał się już stosunkowo dawno temu, to wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Według mnie są dwa czynnik, które o tym decydują. Primo, jest to jedna z niewielu lektur treścią przywodząca na myśl skojarzenia rodem z fantastyki światowej – co za tym idzie reprezentująca jej poziom. Secundo, Fabryka Słów postarała się aby kolejne wydania tej książki przykuwały wzrok i stanowiły całkowity must have! dla czytelników.”
Łukasz Malinowski – Skald:Karmiciel kruków
„Debiut godny najznamienitszych pisarzy! Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu Malinowskiego. Jego opowieści są nie tylko ciekawe, ale naprawdę dobrze spisane i choć ostatnia troszkę się dłuży, to jednak wcale nie wpływa na odbiór książki, jako całości. Nie jest to powieść, do której będzie się wracać raz za razem, ale naprawdę jest ona warta swojej ceny – nie tylko przez wzgląd na treść. Okładka także przykuwa uwagę, a całość zdobi ciekawa i nietypowa czcionka, która świetnie oddaje zawadiacki charakter opowieści.”

Rhiannon Frater – Zmierzch świata żywych tom I, tom II, tom III (recenzja wkrótce)
„Rhiannon Frater to autorka debiutująca w dobrym stylu. Nie można jej zarzucić braku pomysłu na swą powieść, tak więc wszyscy twierdzący, że w powieści zombistycznej wszystko zostało już powiedziane powinni ugryźć się w języki, gdyż Pierwsze dni udowadniają, że ten temat nie został jeszcze wyczerpany.”


„Stała się rzecz niesłychana! Drugi tom powieści przebił pierwszy. Mówię tu oczywiście o książce Konfrontacja, która stanowi kontynuację Pierwszych dni i wchodzi w skład cyklu Zmierzch świata żywych. Ta fantastyczna trylogia opowiada, nie tylko historię dwóch kobiet zagubionych w świecie pełnym żywych trupów, ale także dosyć licznej, jak się okazuje, grupy ocalałych, którzy próbują sobie radzić, a co więcej, zacząć żyć na nowo w tych dziwacznych realiach.”POLECAM!

9 komentarzy:

 1. Miłość z kamienia i Sekrety róż wciąż przede mną - a to dzięki tobie! To ty mnie zachęciłaś do sięgnięcia po te książki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę tu sporo książek, na które sama mam ochotę. Po "Grę o tron" i powieści Olgi Rudnickiej sięgnę na pewno. Reszta również kusi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam "Cichego wielbiciela" - całkiem dobry thriller, można przeczytać :) Mam też za sobą trylogię Frater, która bardzo mi się podobała. W ogóle uwielbiam temat zombie. Z tego też względu zabrałam się za "World War Z", który niestety do mnie nie trafił :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno skorzystam z kilku tytułów, bo intrygują. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka książek z Twojej listy mam w planach. Wszystkiego dobrego w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
 6. "Gra o tron" jeszcze przede mną, mam nadzieję, że i mi się spodoba :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno sięgnę po "Grę o tron" i Rudnicką, ale raczej po Cichego Wielbiciela, czytałam jej "Lilith" , jak dla mnie świetna książka, całkiem inna niż "Natalii 5", która nie podobała mi się, utknęłam w niej, więc za kontynuację się raczej nie wezmę. Bo rozumiem, że ten Wielbiciel... to nie komedia? Tak czy siak dopinguję Rudnickiej, taka młoda, taka zdolna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Grę o tron" czytam, ale tak jakoś nie mogę się w nią wciągnąć. Może to przez to, że obejrzałam już 2 sezony serialu? Wiem, wiem... Najpierw książka potem film, ale wyszło jak wyszło.
  Wszystkiego najlepszego w 2014!

  OdpowiedzUsuń
 9. Sekrety róż czytałam, faktycznie dobra książka. Do kilku twoich propozycji pewnie zajrzę w najbliższym czasie :-)

  OdpowiedzUsuń